Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Podczas zakupów uważajmy na kieszonkowców, a podczas rodzinnych spotkań ostrzegajmy przed oszustami!

Data publikacji 18.12.2017

Rozpoczął się gorący tydzień przedświątecznych zakupów. Jest to również czas większej aktywności złodziei i oszustów. Zadbajmy więc o bezpieczeństwo własne ale i naszych najbliższych, szczególnie tych, którzy z uwagi na podeszły wiek lub samotne zamieszkiwanie są bardziej narażeni na działanie oszustów.

Łomżyńscy policjanci w ubiegły piątek otrzymali dwa zgłoszenia dotyczące kradzieży, do których doszło najprawdopodobniej podczas podróży autobusem. Po godzinie 16:00 z plecaka osoby pokrzywdzonej zniknął portfel, natomiast niespełna dwie godziny później mundurowi otrzymali informację o kradzieży kurtki, w której przechowywany był portfel i dokumenty. Policjanci szukają teraz sprawców obu kradzieży i apelują o zachowanie ostrożności oraz zwracanie baczniejszej uwagi na swoje rzeczy osobiste.

Kradzież kieszonkowa należy do tej grupy przestępstw przeciwko mieniu, które wymagają od sprawcy nie tylko pokonania przeszkody materialnej na drodze do przedmiotu przestępstwa, lecz także oddziaływania na psychikę osoby nim władającej. Okradanie zdenerwowanych i zmęczonych ludzi jest dla kieszonkowców szczególnie dogodne i bezpieczne w godzinach szczytu. Z reguły atakują w tłoku podczas wsiadania czy opuszczania pojazdu. Wielokrotnie sami powodują ścisk i aranżują sytuacje absorbujące uwagę osoby okradanej. Taka sytuacja może mieć miejsce w sklepie podczas świątecznych zakupów jak i podczas przemieszczania się środkami komunikacji publicznej, dlatego też zachowajmy ostrożność i stosujmy się do umieszczonych poniżej zasad:

-  Portmonetki i portfele trzymać należy w zamykanej, wewnętrznej kieszeni marynarki lub kurtki. Nie należy ich wkładać do bocznych, zewnętrznych kieszeni, a już w żadnym przypadku do tylnej kieszeni spodni;

-  Większe kwoty lepiej rozdzielić na mniejsze sumy i włożyć do kilku kieszeni;

-  Nie należy trzymać przy sobie więcej pieniędzy niż to jest konieczne;

-  Nie należy przenosić portfeli z pieniędzmi w koszykach, otwartych torbach i reklamówkach;

-  Wsiadając do pociągu, tramwaju, czy też autobusu, torebkę lub teczkę z zawartością należy trzymać przed sobą;

-  Ważne jest prawidłowe noszenie torebki - zawsze powinna znajdować się w zasięgu wzroku, z zapięciem od strony właścicielki;

-  W zatłoczonym pojeździe, w sklepie czy na targowisku najlepiej torebkę trzymać w dłoni przed sobą;

-  W miarę możliwości należy unikać tłoku. Warto zwrócić uwagę na osoby pchające się bez powodu i obserwujące cudze kieszenie, torebki;

- Nie należy pozostawiać dokumentów, kluczyków, części garderoby, ani też żadnych innych  wartościowych przedmiotów w samochodach.

Pamiętajmy, kieszonkowcy działają przeważnie w grupach kilkuosobowych, rzadko w pojedynkę. Członkowie kilkuosobowych grup złodziejskich często mają przydzielone zadania: "robotnik" – kradnie, "tycer" - typuje przyszłą ofiarę, stwarza sztuczny tłok, "świeca" - prowadzi obserwację, a "konik" - przyjmuje od innego złodzieja skradzione przedmioty i znika.

Ostrzegajmy seniorów przed fałszywym wnuczkiem!

Policjanci apelują też do opiekunów osób starszych, aby wykorzystując nadchodzący świąteczny czas, podczas spotkań w gronie rodzinnym, informowali rodziców i dziadków o tym procederze. Ostrzegajmy przed osobami, które mogą chcieć wykorzystać życzliwość i ufność seniorów. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni z prośbą o szybkie przekazanie dużej sumy pieniędzy. Pamiętajmy - zwykła ostrożność i wiedza o metodach działania przestępców może uchronić starsze osoby przed utratą oszczędności całego życia.