Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo seniorów - spektakl „Nie daj się wkręcić Babciu” tym razem w Łomży.

Łomżyńscy policjanci realizują różnego rodzaju działania profilaktyczne, służące minimalizacji współczesnych zagrożeń. Poprzez podejmowane inicjatywy przeciwdziałają m.in. powszechnym formom oszustw, na które narażone są zwłaszcza osoby starsze. Tym razem wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku zaprosili seniorów, przedstawicieli służb, przedstawicieli samorządów, instytucji, uczniów klas mundurowych do obejrzenia spektaklu profilaktycznego pod tytułem „Nie daj się wkręcić Babciu”. Spektakl wystawiony został na scenie w auli II Liceum Ogólnokształcącego w Łomży. Przedsięwzięcie uświetnił obecnością Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Jarosław Zieliński.

Dzisiaj w auli im. Hanki Bielickiej II Liceum Ogólnokształcącego w Łomży seniorzy z terenu miasta i powiatu oraz zaproszeni goście - przedstawiciele duchowieństwa na czele z Biskupem Diecezji Łomżyńskiej Januszem Stepnowskim, Prezydentem Miasta Łomża, Starostą Powiatu Łomżyńskiego, przedstawicielami wszystkich służb mundurowych, samorządów, wymiaru sprawiedliwości oraz wielu instytucji i podmiotów pozapolicyjnych, obejrzeli spektakl edukacyjny pod tytułem „Nie daj się wkręcić Babciu”. Projekt ten został wyłoniony w ramach rządowego programu przeciwdziałania przestępczości i aspołecznym zachowaniom „Razem Bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017. Gospodarzem spotkania był I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Łomży Pan nadkomisarz Sebastian Wojciekian. Swoją obecnością uświetnił je także Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński, Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku nadinspektor Daniel Kołnierowicz i Podlaski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Jarosław Wendt.

Tematem przewodnim przedstawienia było bezpieczeństwo seniorów, którzy przez swoją zbytnią ufność i nieostrożność, bardziej od innych, narażeni są na działania oszustów. Celem spektaklu było doprowadzenie odbiorcę treści profilaktycznych, zarówno młodego jak i tego w starszym wieku, do refleksji. Jednocześnie przedstawienie miało za zadanie ostrzegać przed takimi sytuacjami. Młodzi aktorzy z Białegostoku, w sposób niezwykle przystępny opowiedzieli zgromadzonym na sali widzom o tym dość powszechnym problemie. Aby zobrazować skalę problemu społecznego jakim są tego rodzaju oszustwa, Pan Minister przekazał zebranym informację z otrzymanego smsa dotyczącą wyłudzenia pieniedzy, do którego doszło dziś w Białymstoku. Jak się okazało, 60-letnia kobieta, uwierzyła w opowieść usłyszaną w telefonie i przekazała oszustowi 26 tysięcy złotych, 2 tysiące dolarów oraz ponad 7 tysięcy euro. 

Podczas spotkania, w obecności zgromadzonych w auli widzów, zostało także podpisane porozumienie pomiędzy Prezesem Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Oddział w Białymstoku Panią Danutą Roszkowską a Dyrektorem Liceum Ogólnokształcącego Centrum Szkół Mundurowych w Białymstoku Panią Kamillą Przychodzień, w zakresie przekazania scenariusza do spektaklu celem jego dalszego wykorzystywania.

Pan Minister Jarosław Zieliński wręczył także obecnym na spotkaniu seniorom czujniki dymu i czadu, podkreślając jednocześnie, że tego typu zabezpieczenia ratują często zdrowie i życie.

Na koniec Sekretarz Stanu podziękował młodzieży oraz opiekunom za zaangażowanie w wystawienie spektaklu i wręczył każdemu z nich drobny upominek. Podczas końcowych wystąpień podkreślano bardzo dobrą współpracę szkół ze środowiskiem służb mundurowych. 

Na koniec funkcjonariusze zaapelowali do młodych ludzi, aby wiedzę o metodach działania sprawców oszustw "na wnuczka" przekazywać swoim rodzicom, dziadkom wykorzystując do tego chociażby zbliżające się spotkania świąteczne w gronie rodzinnym. Jest to skuteczny sposób na przeciwdziałanie tego typu sytuacjom.

Z myślą o uczestnikach spotkania, łomżyńscy policjanci przygotowali również tematyczne stoiska profilaktyczne przy których rozdawali odblaski, informowali o Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji „Moja Komenda”. Wśród uczniów łomżyńskiego Liceum, w którym odbyło się przedsięwzięcie, mundurowi promowali także służbę w Policji.