Wspólnie ćwiczyli, aby skutecznie ratować! - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wspólnie ćwiczyli, aby skutecznie ratować!

Funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku i Komendy Miejskiej Policji w Łomży uczestniczyli w I Nocnych Ogólnopolskich Manewrach Poszukiwawczo – Ratowniczych „Nadzieja 2017” zorganizowanych przez Ochotniczą Straż Pożarną Grupę Ratowniczą Nadzieja z Łomży. Policjanci, strażacy, ratownicy medyczni oraz inne służby łącznie ze Strażą Graniczną i leśnikami, wspierani przez funkcjonariuszy z Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji, wzięli udział w poszukiwaniu pasażerów dwóch pojazdów, którzy pod wpływem skrajnie stresowej sytuacji oddalili się z miejsca wypadku drogowego…

Scenariusz zakładał dwudniowe działania poszukiwawcze, które w piątek odbywały się głównie nocą, na trudnym, podmokłym terenie. Cała akcja rozpoczęła się od zderzenia dwóch pojazdów osobowych, do którego doszło na zakręcie drogi nr 648 za mostem w kierunku Stawisk. O wypadku natychmiast poinformowane zostały służby ratunkowe. Okazało się, że z pojazdów, na skutek doznanego szoku, oddalili się pasażerowie - w tym dzieci. Trudne warunki uniemożliwiły policjantom, strażakomi i służbom medycznym pracującym na miejscu zdarzenia drogowego odnalezienie tych osób, dlatego ogłoszony został alarm dla wszystkich jednostek poszukiwawczych. Zgrupowane siły złożone z przedstawicieli służb, grup poszukiwawczo – ratowniczych oraz innych podmiotów, rozdzielone zostały na tzw. „szybkie trójki”. Ich zadaniem było przeszukiwanie wyznaczonych sektorów w celu znalezienia osób zaginionych i udzielenia im niezbędnej pomocy medycznej. Poszukiwacze dysponowali nowoczesnym sprzętem. Akcja poszukiwawcza prowadzona była także „z powietrza”, przy wykorzystaniu śmigłowca Straży Granicznej. Natomiast rano do działań włączyli się nurkowie.

W manewrach na terenie Balik wzięło udział 25 funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Łomży. Bezpośredni nadzór nad ich pracą sprawował Komendant Miejski Policji w Łomży - nadkomisarz Marek Sienkiewicz.

Grupa Ratownicza „Nadzieja” z Łomży bierze aktywny udział w prowadzonych przez podlaską Policję działaniach poszukiwawczych na mocy podpisanego w 2015 roku porozumienia o współpracy. Wsparcie Grupy Ratowniczej skupiającej szerokie grono wykwalifikowanych ratowników medycznych stanowi dużą pomoc podczas poszukiwań terenowych, zwłaszcza w sytuacjach zaginięć, z którymi Policja często ma do czynienia w okresie jesienno–zimowym, gdy z uwagi na przymrozki i szybko zapadający zmierzch, wzrasta też zagrożenie życia osób zaginionych. 

Ładowanie odtwarzacza...