Okres jesienno – zimowy. Uwaga na zmienne warunki drogowe! - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Okres jesienno – zimowy. Uwaga na zmienne warunki drogowe!

Data publikacji 08.11.2013

Apelujemy do kierowców o zachowanie rozwagi i ostrożności podczas kierowania pojazdem. Zmieniająca się, często w ciągu kilku godzin jesienna aura, to przede wszystkim konieczność dostosowania prędkości do warunków drogowych. Warunki  meteorologiczne „zmuszają” nas nie tylko do zmiany stylu jazdy, ale również do zachowania szczególnych zasad bezpieczeństwa.

* Pamiętajmy, że podczas deszczu wydłuża się droga hamowania – abyśmy podczas konieczności gwałtownego zatrzymania pojazdu, nie najechali na inny pojazd.

* Pamiętajmy, że mgła zmniejsza widoczność – abyśmy nie podejmowali bez zastanowienia niebezpiecznych manewrów drogowych. Dla bezpiecznego podróżowania, zachowajmy też większą odległość pomiędzy pojazdami.

* Pamiętajmy, żeby sprawdzać stan oświetlenia naszego pojazdu – abyśmy byli widoczni na drodze, zwłaszcza poza terenem zabudowanym. Nikt nie zwolnił nas z obowiązku używania świateł mijania.

* Pamiętajmy, że zaparowane szyby, brudne reflektory, źle ustawione lusterka – też mogą przyczynić się do zdarzenia drogowego.

* Pamiętajmy też o pieszych, którzy często przed zapadającym zmrokiem, w ciemnych ubraniach, stają się dla nas „niewidoczni” na drogach, poboczach czy przejściach dla pieszych.

* Pamiętajmy wreszcie o wzajemnym zrozumieniu i kulturze prowadzenia pojazdu. Nie jesteśmy sami na drodze. Nie bądźmy „agresywni” i ułatwiajmy innym poruszanie się po miejskich ulicach.

 

Apelujemy do pieszych o to, aby „stali się widoczni” na drodze. Piesi sądzą, że jeżeli widzą nadjeżdżający z przeciwka samochód, lub światła tego samochodu, to i oni są widziani przez kierowcę. Nic bardziej mylnego!

* Pamiętajmy, że widzieć, to nie to samo co być widocznym. Używajmy więc, zwłaszcza przy poruszaniu się poza terenem zabudowanym, wszelkiego rodzaju elementów odblaskowych, latarek i innych przedmiotów dających jasne światło – aby być widocznym! W warunkach nocnych, pieszy ubrany na ciemno, widziany jest przez kierującego z odległości około 20 metrów. Jeżeli ma na sobie jasne ubranie – z 50 metrów. a jeżeli ma na sobie elementy odblaskowe – widoczność zwiększa się do ponad 150 metrów! Kierowca jest w stanie odpowiednio zareagować.

* Pamiętajmy, że piesi zobowiązani są do korzystania z chodników lub drogi dla pieszych. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać (z powodu zabłocenia, zaśnieżenia, oblodzenia itp.), pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.

* Pamiętajmy, że pieszy idący po poboczu lub jezdni, obowiązany jest iść lewą stroną drogi – abyśmy widzieli samochód jadący z naprzeciwka.

* Pamiętajmy, że pieszy, przechodząc przez jezdnię, jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności oraz korzystania z wyznaczonego przejścia dla pieszych.

* Pamiętajmy, że zabronione jest wchodzenie pieszemu na jezdnię bezpośrednio przed jadącym pojazdem, w tym również na przejściu dla pieszych.

* Pamiętajmy, że nikt nie zwolnił pieszego z zachowania ostrożności podczas poruszania się po drogach!

 

Pieszy widoczny na drodze oraz bezpieczna prędkość kierującego pojazdem, to warunki bezwzględne, aby na drogach tej jesieni było bezpieczniej. Każde zdarzenie drogowe, niesie ze sobą ryzyko utraty zdrowia lub życia biorących w nim udział osób. Stosując się do rad policjantów, a przede wszystkim pamiętając o podstawowych obowiązkach wynikających z zapisów Prawa o Ruchu Drogowym, możemy ustrzec się przed zagrożeniem. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Łomży, w nadchodzącym okresie jesienno – zimowym, będą prowadzić wzmożone działania zapewniające bezpieczeństwo na drogach.