Uwaga na pieszych - łomżyńscy policjanci apelują - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na pieszych - łomżyńscy policjanci apelują

Data publikacji 05.11.2013

Dwie osoby, w tym 12-letni chłopiec, trafiły do szpitala w wyniku potrąceń. Okoliczności obu zdarzeń wyjaśniają łomżyńscy policjanci. Apelują także do kierowców i pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności.

Wczoraj łomżyńscy policjanci dwukrotnie interweniowali w związku ze zdarzeniami drogowymi z udziałem pieszych. Do pierwszego potrącenia doszło około godziny 10.30 na Alei Legionów. Tam, jak wynika z wstępnych ustaleń mundurowych, wyjeżdżająca fordem z parkingu 27-latka najprawdopodobniej nie ustąpiła pierwszeństwa idącej chodnikiem kobiecie. W wyniku uderzenia 78-letnia piesza z urazem kolana trafiła do szpitala. W drugim przypadku policjanci skierowani zostali do Konarzyc. Z dotychczasowych informacji funkcjonariuszy wynika, że 12-letni chłopiec najprawdopodobniej przebiegając przez jezdnię w niedozwolonym miejscu, wbiegł zza pojazdów wprost pod koła nadjeżdżającej toyoty. Na skutek potrącenia dziecko z poważnym urazem nogi zostało przewiezione do szpitala. Badanie alkomatem wykazało, że uczestnicy obu wypadków byli trzeźwi. Teraz przyczyny i szczegółowe okoliczności tych zdarzeń wyjaśniają łomżyńscy policjanci.

Okres jesienno – zimowy, z uwagi na pogorszenie warunków pogodowych, a co za tym idzie także i drogowych, to czas zwiększonego zagrożenia na drogach. To właśnie piesi stanowią wtedy grupę szczególnego ryzyka. Nieostrożne wejście na jezdnię, często wprost pod nadjeżdżający pojazd, przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, wejście na jezdnię przy czerwonym świetle, chodzenie nieprawidłową stroną drogi, czy też w końcu niedostateczna widoczność pieszego na drodze to główne przyczyny wypadków z udziałem tej grupy. W związku z tym policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do obowiązujących przepisów oraz do pieszych o używanie elementów odblaskowych. Bo kiedy zaczyna brakować wyobraźni i zdrowego rozsądku dochodzi do poważnych, a niejednokrotnie tragicznych w skutkach zdarzeń, w których poszkodowani tracą nie tylko zdrowie ale też i bezcenne życie.