OSTRZEGAJ RODZICÓW, DZIADKÓW JAK NIE DAĆ SIĘ OSZUSTOM! - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

OSTRZEGAJ RODZICÓW, DZIADKÓW JAK NIE DAĆ SIĘ OSZUSTOM!

Data publikacji 24.10.2017

Łomżyńscy policjanci ostrzegają starszych mieszkańców miasta przed telefonami od „fałszywego wnuczka”. Takie próby pojawiły się dziś w Białymstoku, ale nie wykluczone, że telefon od oszustów może zadzwonić także w Łomży. Bądźmy czujni, a informację o metodach działania sprawców tego typu przestępstw przekażmy swoim bliskim!

Sprawcy tego typu przestępstw wymyślają różne historie po to, aby nakłonić osoby starsze do przekazania pieniędzy. Najczęściej podają się za syna czy też wnuczka i przez telefon informują rozmówcę o nagłej potrzebie finansowej związanej z wypadkiem drogowym. Dziś właśnie w ten sposób kilkukrotnie próbowali już wyłudzić pieniądze od starszych mieszkańców Białegostoku. Bądźmy ostrożni, telefon może zadzwonić także w Łomży!.

Oszuści podczas prowadzonych rozmów telefonicznych grają na emocjach seniorów. Wykorzystują litość, strach, lęk – wszystko po to, aby zmanipulować potencjalną ofiarę, zdobyć informacje o posiadanych oszczędnościach  oraz doprowadzić do przekazania tych pieniędzy oszustom. Nie dajmy się nabrać na tego typu historie. Pamiętajmy, oszuści wywierając na swoich rozmówcach presję upływającego czasu instruują jak, gdzie i komu należy przekazać wypłacone pieniądze, a potem kontakt się urywa. Dlatego bądźmy czujni. Nigdy nie przekazujmy pieniędzy nieznajomym. Zawsze sprawdzajmy usłyszane informacje u swoich bliskich, a o każdym podejrzanym telefonie powiadamiajmy Policję.

Policjanci apelują też do opiekunów osób starszych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym procederze. Ostrzegajmy przed osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i ufność. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni z prośbą o szybkie przekazanie dużej sumy pieniędzy. Wykorzystujmy do tego celu rodzinne spotkania, świąteczne obiady, czy przypadkowe wizyty. Wszystko po to, by w porę ostrzec naszych bliskich. Zwróćmy też uwagę na tego typu zagrożenie otaczającym nas samotnym seniorom. Pamiętajmy - zwykła ostrożność i wiedza o metodach działania przestępców może uchronić starsze osoby przed utratą oszczędności całego życia.