Pamiętaj!!! Zawsze zapinaj pasy!!! - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Pamiętaj!!! Zawsze zapinaj pasy!!!

Data publikacji 24.09.2013

Jak wiadomo obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa mają zarówno kierowcy jak i pasażerowie pojazdu. Wczoraj policjanci z łomżyńskiej drogówki podczas zorganizowanej akcji „Pasy Bezpieczeństwa” sprawdzali jak do zapinania pasów podchodzą mieszkańcy naszego miasta.

Przeprowadzona w dniu wczorajszym akcja „Pasy Bezpieczeństwa” skoncentrowana była na egzekwowaniu obowiązku używania pasów bezpieczeństwa. Mimo wielu kampanii informacyjnych oraz zapisów w prawie o ruchu drogowym, znaczna ilość kierujących lekceważy ten obowiązek, narażając się na możliwość odniesienia poważnych obrażeń w przypadku uczestnictwa w kolizji bądź wypadku. Dlatego też funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łomży zorganizowali powyższe przedsięwzięcie. I tak w ciągu zaledwie dwóch godzin, funkcjonariusze ukarali mandatami karnymi 24 osoby za niestosowanie pasów bezpieczeństwa. W śród ukaranych osób byli zarówno kierowcy jak i pasażerowie skontrolowanych aut. Funkcjonariusze przypominali też o tym, że pasy bezpieczeństwa zostały wymyślone po to aby ratować ludzie życie, a nie aby uniknąć mandatu wypisanego przez policjanta. Łomżyńscy mundurowi zapowiadają, że takie akcje będą powtarzane.

 DLA PRZYPOMNIENIA

Zgodnie z przepisami Prawo o ruchu drogowym, kierowca, który pomimo obowiązku nie korzysta z pasów bezpieczeństwa w czasie jazdy, może zostać ukarany mandatem karnym    w wysokości 100 zł, jednocześnie za powyższe wykroczenie przyznane zostaną 2 pkt. karne. Nie możemy tez zapominać o tym, iż obowiązek ten dotyczy również pasażerów, gdzie, za przewożenie pasażera nie korzystającego z pasów bezpieczeństwa grozi mandat karny w kwocie 100 złotych i 4 punkt karny dla kierowcy. 

Pasy bezpieczeństwa jako pierwsza wprowadziła w 1958 roku firma Volvo. Były to pasy bezpieczeństwa barkowo – biodrowe i są używane do dnia dzisiejszego.

W Polsce obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa został wprowadzony w 1983 roku i dotyczył tylko terenu niezabudowanego oraz tylko przednich siedzeń. Dopiero w 1991 roku wprowadzono obowiązek zapinania pasów również przez pasażerów siedzących na tylnych siedzeniach a przepis ten zaczęto stosować na wszystkich drogach. W 1999 roku wprowadzono również obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach ochronnych w wieku do 12 lat i nie przekraczających 150 cm wzrostu.

Pasy bezpieczeństwa są najskuteczniejszym a zarazem najprostszym znanym powszechnie a zarazem dostępnym środkiem ratującym ludzkie życie podczas zdarzenia drogowego. Pasy bezpieczeństwa mają istotny wpływ na łagodzenie skutków wypadków drogowych. Mogą przyczynić się do uratowania zdrowia i życia wielu osób. Niestety nie wszyscy pamiętają o ich zapinaniu.

 

 DLATEGO TEŻ :

 

Nie zapisuj się w statystykach osób, które nie korzystają z nich w trakcie jazdy.

Zawsze zapinaj pasy!!!