Uważaj na fałszywego "wnuczka" - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uważaj na fałszywego "wnuczka"

Data publikacji 04.09.2013

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Łomży ostrzegają szczególnie osoby starsze przed oszustami podającymi się za członków rodziny, którzy chcą wyłudzić pieniądze metodą "na wnuczka”. O problemie oszustw rozmawiajmy ze starszymi rodzicami,  z samotnymi sąsiadami.

 Łatwowierność, naiwność, a czasem zwykłą bezmyślność starszych ludzi bezlitośnie wykorzystują pozbawieni jakichkolwiek skrupułów oszuści. Ich łupem padają często oszczędności całego życia. Sposób działania oszustów metodą "na wnuczka” w większości przypadków jest podobny. Z reguły ktoś telefonuje starszej osoby i podaje się za wnuczka, siostrzeńca lub dalekiego krewnego. W trakcie rozmowy próbuje zdobyć zaufanie starszego rozmówcy. Potem pieniądze przekazywane są zupełnie nieznajomej osobie. Często starsi ludzie dają się nabierać na te proste chwyty i tracą oszczędności całego życia. 

Wczoraj w godzinach popołudniowych do Komendy Miejskiej Policji w Łomzy zgłosiła się 84 –letnia mieszkanka miasta, która została oszukana w taki właśnie sposób, przez co straciła 14 tys. złotych. Po pieniądze zgłosił się znajomy „rzekomego” syna, a nieświadoma starsza pani przekazała mu pieniądze.

PRZYPOMINAMY! Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy zawsze działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do drzwi lub dzwoniąc proszą o pieniądze. ROZMAWIAJMY ze starszymi osobami o zagrożeniach i uczulajmy ich na fakt tego typu oszustw. W przypadku wzbudzających niepokój telefonów od „wnuczka”, skontaktujmy się z osobą do której pożyczka ma trafić lub porozmawiajmy z innymi członkami rodziny.       O każdej próbie wyłudzenia natychmiast powinniśmy poinformować Policję.