Działkowcu - zadbaj o swoje mienie - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Działkowcu - zadbaj o swoje mienie

Data publikacji 28.09.2017

Mało sprzyjające warunki atmosferyczne, w tym roku znacznie szybciej zmusiły działkowców do zakończenia sezonu. Podczas ostatnich zbiorów i krzątaniny związanej z przygotowaniem naszych małych ogrodów do zimy często zapominamy o odpowiednim zabezpieczeniu pozostawianych tam sprzętów. Jest to też czas gdy rzadziej zaglądamy do altanek czy domków letnich. Na takie okazje tylko czekają złodzieje. Dlatego, łomżyńscy policjanci apelują do właścicieli ogródków działkowych o „sąsiedzką czujność” i właściwe zabezpieczenie swojego mienia.

Powoli kończy się sezon odwiedzin terenów ogródków działkowych. Jak co roku, nastąpi kilkumiesięczny okres uśpienia. Niestety, nie jest to „martwy” sezon dla wandali i amatorów cudzej własności, którzy, zwłaszcza w tym czasie, wykorzystują wielotygodniową  nieobecność gospodarzy na posesjach. Właśnie w tym okresie na terenach ogródków działkowych najczęściej dochodzi do włamań, kradzieży oraz niszczenia mienia. Z Policyjnych statystyk wynika, że zwykle łupem padają narzędzia ogrodnicze, małe przedmioty codziennego użytku czy pozostawiony na działce drobny sprzęt elektroniczny. Pamiętajmy też, że każda kradzież łączy się ze zniszczeniem mienia i zniweczeniem naszej ciężkiej pracy. Chcąc uniknąć nieprzyjemnych sytuacji warto więc odpowiednio zabezpieczyć kosztowne wyposażenie działki, właściwie zabezpieczając altankę lub przenosząc wartościowe rzeczy na okres zimowy do bardziej strzeżonego miejsca. Mundurowi apelują też o „sąsiedzką czujność”.

Mundurowi radzą:

·         Nie pozostawiajmy torebek i reklamówek na ławce „na tzw. widoku”, gdy jesteśmy w pobliżu i wykonujemy prace ogrodowe – to co jest widoczne dla nas, widoczne jest i dla złodzieja przechodzącego w pobliżu.

·         Nie pozostawiajmy na terenie pomieszczeń działkowych cennych rzeczy, zwłaszcza, gdy pomieszczenia nie są solidnie zabezpieczone przed włamaniem.

·         Zabezpieczmy dokładnie wejście na teren ogródka, a także wejścia do pomieszczeń, okna itp. – aby podczas naszej nieobecności, zabezpieczenia te nie były łatwe do pokonania.

·         Jeżeli zauważymy podejrzanie kręcące się w pobliżu obce osoby, nie przechodźmy obok nich obojętnie. Zainteresujmy się co tam robią -  może właśnie sprawdzają teren. W razie podejrzeń powiadamiajmy o swoich obserwacjach Policję (997). Warto korzystać w takim przypadku z pomocy sąsiedzkiej. Poprośmy o to, aby sąsiad zwrócił uwagę na naszą własność.

·         Oznakujmy przedmioty pozostawione na działce - spiszmy ich numery fabryczne lub seryjne. Zebrane dane przechowujmy w domu. W razie ich kradzieży łatwiej je będzie zidentyfikować. Znakowanie mienia i rowerów można wykonać w Komendzie Miejskiej Policji w Łomży, w budynku przy ul. Partyzantów 48b. Informacje pod nr telefonu: 86 474 1280