Odpowie za przywłaszczenie telefonu - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowie za przywłaszczenie telefonu

Data publikacji 24.07.2013

Łomżyńscy policjanci zatrzymali 18-latka, który przywłaszczył zagubiony telefon komórkowy. Teraz młody mężczyzna za swoje postępowanie odpowie przed sądem.

W dniu wczorajszym policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Łomży, na podstawie uzyskanych informacji, ustalili, że mieszkaniec gm. Łomża dokonał przywłaszczenia znalezionego na przełomie lutego i marca br. wartego 400 złotych telefonu komórkowego. Mundurowi zatrzymali 18-latka i odzyskali telefon, który trafił do właściciela,. Jeszcze tego samego dnia młody mężczyzna usłyszał zarzuty dotyczące popełnienia tego przestępstwa, do których się przyznał. 18-latek dobrowolnie poddał się karze w wymiarze 4 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby 3 lat i dozór kuratora. Teraz mężczyzna za swoje postępowanie odpowie przed sądem.

POLICJA PRZYPOMINA!

Każdy, kto:

  • nie zawiadomi Policji lub innego organu państwowego w ciągu 2 tygodni od znalezienia cudzej rzeczy ruchomej lub przybłąkania się cudzego zwierzęcia
  • nie podejmie poszukiwania właściciela rzeczy (zwierzęcia) w stosowny sposób w ciągu 2 tygodni od znalezienia cudzej rzeczy ruchomej lub przybłąkania się cudzego zwierzęcia,


może odpowiadać karnie. Jeżeli wartość rzeczy nie przekracza 250zł, sprawca podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 5 tyś. zł. Gdy wartość rzeczy przekracza 250zł., może grozić za to kara pozbawienia wolności do lat 3. 

Natomiast każdy, kto znajdzie zagubioną rzecz i zwróci ją właścicielowi, może żądać od niego wypłaty znaleźnego. Zgodnie, bowiem z treścią przepisu art. 186 Kodeksu cywilnego znalazca, który uczynił zadość swoim obowiązkom, może żądać znaleźnego w wysokości jednej dziesiątej wartości rzeczy, jeżeli zgłosił swe roszczenie najpóźniej w chwili wydania rzeczy osobie uprawnionej do odbioru.