Koniec wakacji tuż, tuż...!!! Pamiętajmy o... - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Koniec wakacji tuż, tuż...!!! Pamiętajmy o...

Data publikacji 25.08.2017

Nieubłaganie zbliża się koniec wakacji, a my wpadamy w „szał” kompletowania wyprawek szkolnych. Szykujemy się do powrotu z wakacyjnych wojaży. W czasie takiego zabiegania pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Niebawem rozpoczęcie nowego roku szkolnego, a tym samym nieunikniony koniec wakacji. Oznacza to, że dla znacznej liczby młodych mieszkańców miasta „droga do szkoły” stanie się codziennością. Ostatnie dni wakacyjnej laby, to zazwyczaj czas „bieganiny” między sklepowymi półkami i kompletowanie wyprawek szkolnych. To też czas nieuniknionych powrotów z obozów, biwaków, wycieczek…… Podczas gdy my zaaferowani jesteśmy wybieraniem najlepszych tornistrów, najwygodniejszych tenisówek, najfajniejszych kredek czy flamastrów, albo nasze głowy zaprzątnięte są pakowaniem ostatnich rzeczy przed powrotem do domu możemy napotkać ludzi, dla których rozpoczął się jeden z  bardziej dochodowych okresów w roku. Korzystając z naszego zamyślenia, nieuwagi i wyjątkowego rozluźnienia okradają nas z pieniędzy, dokumentów, telefonów czy przedmiotów osobistych.

Pamiętajmy, że w okresach wzmożonych zakupów związanych z kompletowaniem artykułów szkolnych i powakacyjne powroty, zwłaszcza komunikacją zbiorową to niestety gratka dla „kieszonkowców”. Kradzieże kieszonkowe dokonywane są przede wszystkim w miejscach o dużym skupieniu ludzi, a także środkach komunikacji publicznej, w zatłoczonych autobusach, pociągach w czasie wsiadania lub wysiadania. Kieszonkowcy działają przeważnie w grupach kilkuosobowych, rzadko w pojedynkę, a sposób ich działania skutecznie odwraca uwagę pokrzywdzonych i ewentualnych świadków.

Zachowujmy rozsądek! Nie zabierajmy ze sobą dużych ilości pieniędzy. Wkładajmy do portfela tylko tyle, ile możemy przeznaczyć na planowane zakupy. Starajmy się chować mniejsze sumy w różnych miejscach - przy znalezieniu przez złodzieja jednej ze skrytek straty będą mniej dotkliwe. Nie nośmy przy sobie niepotrzebnych nam dokumentów i przedmiotów.

Zawsze miejmy na oku swoje rzeczy osobiste i bagaże. Nie nośmy cennych przedmiotów w zewnętrznych kieszeniach, bądź przezroczystych reklamówkach. Trzymajmy blisko siebie torebki, saszetki. W żadnym wypadku nie wkładajmy portfeli i torebek do koszyków na zakupy w sklepach samoobsługowych. Bądźmy czujni, zwracajmy uwagę na to kto obok nas idzie, jak się zachowuje, obserwujmy otoczenie - ludzie zapatrzeni w kolorowe wystawy, nieuważni, zamyśleni są łatwiejszym łupem dla złodzieja, który bardzo starannie wybiera swoją ofiarę.

Funkcjonariusze jak co roku w tym czasie apelują o ostrożność i rozwagę. Dla większości z nas to okres szczególnie stresujący, powroty do pracy, szkoły, przedszkola…masa spraw na głowie.  Dla funkcjonariuszy pełniących wtedy służbę to również czas intensywnej pracy. Na ulicach, w centrach handlowych, targach czy dworcach pojawi się więcej patroli policyjnych – wszystko po to, byśmy czuli się bezpieczniej. Pamiętajmy jednak, że także od nas samych zależy, czy nadchodzący okres będzie spokojny i przebiegnie bez przykrych zdarzeń.