Świąteczne ostrzeżenia - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Świąteczne ostrzeżenia

Data publikacji 29.03.2013

Święta Wielkanocne tuż, tuż. Trwa tydzień przedświątecznych zakupów. Jest to również czas większej aktywności złodziei i oszustów. W tym wyjątkowym okresie zadbajmy o bezpieczeństwo własne ale i naszych najbliższych.

Podczas gdy my jesteśmy zaaferowani zakupami i przygotowaniami do świąt, a nasze głowy zaprzątnięte są tym co jeszcze musimy zrobić napotykamy ludzi, dla których rozpoczął się najbardziej dochodowy okres w roku. Korzystając z naszego zamyślenia, nieuwagi i wyjątkowego tłoku okradają nas z pieniędzy, dokumentów, telefonów i przedmiotów osobistych.

Kradzieże kieszonkowe dokonywane są przede wszystkim w środkach komunikacji publicznej, w zatłoczonych autobusach, pociągach w czasie wsiadania lub wysiadania oraz w miejscach o dużym skupieniu ludzi. Kieszonkowcy najczęściej wybierają na teren swojego działania plac targowy, sklepy i przystanki komunikacji publicznej. Są to miejsca najbardziej uczęszczane przez mieszkańców. Działają przeważnie w grupach kilkuosobowych, rzadko w pojedynkę, a sposób ich działania skutecznie odwraca uwagę pokrzywdzonych i ewentualnych świadków. Zachowujmy rozsądek i daleko idącą ostrożność!

Korzystajmy z chodników. Kiedy nie ma takiej możliwości chodźmy poboczami, jak najbliżej skraju drogi zachowując szczególną ostrożność. Nie przebiegajmy przez drogi, nie wybiegajmy zza samochodu. Przechodźmy tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Szczególnie uważajmy o zmroku i nocą, jeżeli to możliwe zabierajmy ze sobą elementy odblaskowe. W takie elementy w szczególności powinni być wyposażeni najmłodsi uczestnicy ruchu.

Wiele osób wyjeżdża na święta do rodziny. Pamiętajmy wówczas o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Włamywacze do mieszkań nie świętują, wykorzystując kilkudniową nieobecność domowników. Idealnego zabezpieczenia nie ma, ale możemy ograniczyć ryzyko włamania do minimum. Warto poinformować także sąsiada o tym, że nie będzie nas kilka dni i poprosić, żeby w tym czasie zwrócił uwagę na nasze mieszkanie.

Rodzice powinni nauczyć dzieci, że „lany poniedziałek” to tradycja polewania wodą, w której należy zachować umiar i kulturę. Zlewanie wodą przypadkowych przechodniów może narazić nas na straty materialne – gdy zostanie zniszczona np. droga odzież. „Polewanie” nie powinno odbywać się na ulicach – gdyż bardzo często dzieci w ferworze zabawy wybiegają na jezdnię łamiąc wszelkie przepisy ruchu drogowego, a mokra nawierzchnia może okazać się przykrą w skutkach niespodzianką dla nadjeżdżających samochodów.

 Spokojnych, radosnych a przede wszystkim bezpiecznych Świąt Wielkanocnych!