87-latka padła ofiarą oszusta - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

87-latka padła ofiarą oszusta

Data publikacji 21.03.2013

87-latka zaufała mężczyźnie przedstawiającemu się jako jej wnuczek i straciła swoje oszczędności. Mundurowi szukają sprawcy i apelują o ostrożność.

Opowieści i preteksty, jakie tworzą i wykorzystują złodzieje i oszuści bywają bardzo różne, a ich pomysłowość w tym zakresie nie zna granic. Jednak wspólnym elementem ich działania jest wytypowanie na przyszłe ofiary starszych i najczęściej mieszkających samotnie osób, zdobycie ich zaufania i odwrócenie uwagi. Bardzo często zaczyna się od zwykłego telefonu od rzekomego wnuczka czy wnuczki z prośbą o pilne pożyczenie pieniędzy. Zazwyczaj po ich odbiór przychodzi inna, wcześniej ustalona osoba.

Przykładem może być zdarzenie z dnia wczorajszego, gdzie 87-letnia mieszkanka Łomży zaufała nieznanemu mężczyźnie podającemu się za wnuczka. Jak ustalili mundurowi sprawca zadzwonił do starszej kobiety prosząc o pilną finansową pomoc w związku z wypadkiem samochodowym. Rzekomy wnuczek po odbiór pieniędzy nie mógł stawić się sam w związku z czym wysłał swojego znajomego. Kobieta przekazała mu blisko 19 tysięcy złotych. Okazało się, że stała się ofiarą oszustwa.

Policjanci przypominają, że aby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy zawsze działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi lub dzwoniąc podszywają się za naszych bliskich. Bądźmy także podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji. Nie dajmy się również nabrać na zachrypnięty, zmieniony głos rzekomego wnuczka oraz nie przekazujmy pieniędzy obcym. Jednak najważniejsze jest, aby w takim przypadku zawsze najpierw skontaktować się z osobą, do której pożyczka ma trafić, a o każdej próbie wyłudzenia natychmiast informować Policję. NIE DAJMY SIĘ OSZUKAĆ!