Kierowco – na drodze zachowaj ostrożność! - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kierowco – na drodze zachowaj ostrożność!

Data publikacji 10.01.2013

Dziś zaskoczyła nas nagła zmiana warunków pogodowych. Pomimo złej pogody, kierowcy nie dostosowują prędkości do warunków panujących na drodze.Łomżyńscy policjanci przypominają i apelują o zachowanie ostrożności na drodze.

Niedostosowanie prędkości do warunków drogowych, nadmierna prędkość, a także lekkomyślność kierowców to ciągle główne przyczyny zdarzeń drogowych. Pamiętajmy, że zła nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi znacznie wydłuża drogę hamowania pojazdu, w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Jeśli na drodze umieszczony jest znak ograniczenia prędkości do 50 km/h wielu kierowców uważa, że jest to prędkość bezpieczna. Nic bardziej mylnego. Czasem nawet taka prędkość może doprowadzić do wypadku. Musimy, więc dostosować prędkość jazdy przede wszystkim do warunków panujących na drodze.

Łomżyńscy policjanci, apelują także do pieszych uczestników ruchu, aby korzystali z chodników, a w przypadku ich braku - z pobocza z lewej strony jezdni. Przed wejściem na jezdnię powinni zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Przebieganie lub wychodzenie zza samochodu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność może zakończyć się tragicznie.

Mając na uwadze obecne warunki pogodowe, apelujemy do pieszych o szczególną ostrożność.

Pamiętajmy, że nawet najbardziej zaawansowane rozwiązania techniczne stosowane w pojazdach, takie jak np. systemy antypoślizgowe nie zapewniają stuprocentowego bezpieczeństwa. Są one jedynie pomocą dla kierowcy i z pewnością nie zastąpią zdrowego rozsądku, ostrożności  i przewidywania sytuacji na drodze.