Odblaskowe działania łomżyńskiej drogówki - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Odblaskowe działania łomżyńskiej drogówki

Data publikacji 23.10.2014

Funkcjonariusze łomżyńskiej komendy w ramach prowadzonych działań odwiedzili wczoraj kilka pobliskich miejscowości gdzie rozdawali kamizelki odblaskowe oraz przypominali pieszym o obowiązku noszenia takich elementów.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego łomżyńskiej komendy prowadzili wczoraj działania profilaktyczne promujące noszenie elementów odblaskowych. Mundurowi rozdawali pieszym i rowerzystom poruszającym się poza terenem zabudowanym kamizelki odblaskowe i ulotki o bezpieczeństwie niechronionych uczestników ruchu drogowego. Podczas akcji prowadzili rozmowy z mieszkańcami pobliskich miejscowości na temat bezpiecznego poruszania się po drogach, zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym, podkreślając jak ważne jest, aby „być widocznym” dla innych uczestników ruchu drogowego.Apelujemy do pieszych o to, aby „stali się widoczni” na drodze. Piesi sądzą, że jeżeli widzą nadjeżdżający z przeciwka samochód, lub światła tego samochodu, to i oni są widziani przez kierowcę. Nic bardziej mylnego!

- Pamiętajmy, że widzieć, to nie to samo co być widocznym. Używajmy więc wszelkiego rodzaju elementów odblaskowych, latarek i innych przedmiotów dających jasne światło – aby być widocznym! Noszenie elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym w sposób widoczny dla kierujących jest naszym obowiązkiem – dzięki któremu możemy skutecznie ochronić własne zdrowie bądź życie - nie lekceważmy tego obowiązku. W warunkach nocnych, pieszy ubrany na ciemno, widziany jest przez kierującego z odległości około 30 metrów. Jeżeli ma na sobie jasne ubranie – z około 50 metrów. a jeżeli ma na sobie elementy odblaskowe – widoczność zwiększa się do ponad 150 metrów! Kierowca jest w stanie odpowiednio zareagować.

- Pamiętajmy, że piesi zobowiązani są do korzystania z chodników lub drogi dla pieszych. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać (np. z powodu zabłocenia itp.), pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.

- Pamiętajmy, że pieszy idący po poboczu lub jezdni, obowiązany jest iść lewą stroną drogi – abyśmy widzieli samochód jadący z naprzeciwka.

- Pamiętajmy, że pieszy, przechodząc przez jezdnię, jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności oraz korzystania z wyznaczonego przejścia dla pieszych.

- Pamiętajmy, że zabronione jest wchodzenie pieszemu na jezdnię bezpośrednio przed jadącym pojazdem, w tym również na przejściu dla pieszych.

- Pamiętajmy, że nikt nie zwolnił pieszego z zachowania ostrożności podczas poruszania się po drogach!

Pieszy widoczny na drodze oraz bezpieczna prędkość kierującego pojazdem, umożliwiająca mu zapanowanie nad pojazdem w każdych warunkach drogowych, to warunki bezwzględne, aby na drogach tej jesieni było bezpieczniej. Każde zdarzenie drogowe, niesie ze sobą ryzyko utraty zdrowia lub życia biorących w nim udział osób. Stosując się do rad policjantów, a przede wszystkim pamiętając o podstawowych obowiązkach wynikających z zapisów Prawa o Ruchu Drogowym, możemy ustrzec się przed zagrożeniem. 

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Łomży, w nadchodzącym okresie jesiennym, będą prowadzić działania profilaktyczne zapewniające bezpieczeństwo na drogach, a także egzekwujące stosowanie się do obowiązujących przepisów drogowych.