„Kręci mnie bezpieczeństwo” także w Łomży - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

„Kręci mnie bezpieczeństwo” także w Łomży

Data publikacji 24.04.2017

Akcja znakowania rowerów oraz działania profilaktyczno – kontrolne na terenie miasta i powiatu zainaugurowały w Łomży ogólnopolską akcję pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo”. Szereg działań promujących bezpieczeństwo rowerzystów realizowanych będzie przez łomżyńskich funkcjonariuszy do końca września.

Funkcjonariusze z Wydziałów Prewencji oraz Ruchu Drogowego z łomżyńskiej komendy w minioną sobotę prowadzili działania inaugurujące kampanię profilaktyczną pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo”. Policjanci oznakowali 11 rowerów i przeprowadzili działania kontrolno – profilaktyczne podczas których rozmawiali z rowerzystami o ich bezpieczeństwie na drogach. Funkcjonariusze podczas prowadzonych kontroli drogowych rozdawali cyklistom ulotki informacyjne i przypominali o tym , że warto zakładać kask oraz elementy odblaskowe, które zwiększą  widoczność rowerzystó po zmroku.

Warto przypomnieć sobie najważniejsze zasady i przepisy dotyczące poruszania się po drogach rowerzystów.

Rowerzysta w świetle „Kodeksu drogowego” to kierujący, i tak jak każdy uczestnik ruchu drogowego zobowiązany jest do przestrzegania przepisów, stosowania się do znaków i sygnałów drogowych, poleceń i sygnałów osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego. W przypadku naruszenia tych przepisów odpowiada na ogólnych zasadach i może być na niego nałożona grzywna w postaci mandatu karnego lub w postępowaniu przed sądem.

Do najczęstszych wykroczeń popełnianych przez kierujących rowerami należą:

- nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu,

- przejeżdżanie przejść dla pieszych,

- nieprawidłowe wyprzedzanie,

- nieprawidłowe skręcanie,

- wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Działania prowadzone przez Policję nie ograniczają się jedynie do karania. Rowerzyści są informowani o przepisach ruchu drogowego i zagrożeniach wynikających z niestosowania się do prawa. Podczas codziennej służby policjanci uświadamiają kierujących jednośladami, jak ważną rolę w ich bezpieczeństwie odgrywają elementy odblaskowe i kaski ochronne. Funkcjonariusze cyklicznie uczestniczą także w imprezach promujących bezpieczeństwo rowerzystów oraz w akcjach prewencyjnych organizowanych na terenie szkół i przedszkoli.

Pamiętajmy, że rozpoczęcie sezonu rowerowego powinno zacząć się od przygotowania jednośladu do jazdy. Stan techniczny pojazdu ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa zarówno kierującego nim, jak i innych użytkowników dróg. To również dobry moment na sprawdzenie, czy obowiązkowe wyposażenie jest sprawne i „na miejscu” czyli:

- co najmniej jeden sprawny hamulec,

- dzwonek lub sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku,

- z przodu światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej – może być migające,

- z tyłu światło pozycyjne barwy czerwonej – może być migające oraz światło odblaskowe barwy czerwonej – o kształcie innym niż trójkąt.

Rowerzyści muszą pamiętać o przestrzeganiu przepisów „Kodeksu drogowego”. Dziecko, które nie ukończyło 10 lat może poruszać się po drodze jedynie pod opieką osoby dorosłej i jest wówczas traktowane jak osoba piesza. Natomiast po ukończeniu 10 roku życia może jeździć rowerem po drogach po uzyskaniu „pierwszego prawa jazdy” czyli karty rowerowej.