Łomżyńscy policjanci przypominają o odblaskach! - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Łomżyńscy policjanci przypominają o odblaskach!

Data publikacji 27.08.2014

Policjanci z Łomży prowadzą działania informujące o zmianie przepisów dotyczących obowiązku noszenia elementów odblaskowych. Mundurowi rozdają ulotki, odblaski, a także rozmawiają z pieszymi i kierowcami podkreślając, że bycie widocznym na drodze chroni nasze zdrowie i życie.

Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu groźnych wypadków. W takich zdarzeniach najczęściej giną lub zostają ciężko ranni niechronieni uczestnicy ruchu.

Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 30-40 metrów. Jadący z prędkością około 90 km/h kierujący ma wtedy bardzo mało czasu na reakcję. Natomiast osoba piesza mająca na sobie elementy odblaskowe staje się widoczna już nawet z odległości 150 metrów! To powoduje, że kierujący zyskuje czas na wykonanie odpowiedniego manewru - może zwolnić, wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Dlatego też korzystając z elementów odblaskowych stajemy się bardziej widoczni na drodze, a co za tym idzie bezpieczniejsi.

Policjanci przypominają!

Od 31 sierpnia 2014 roku, wszyscy bez względu na wiek, poruszając się poza obszarem zabudowanym po zmierzchu obowiązani będą do posiadania elementów odblaskowych tak, aby byli widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego. Przepis ten nie dotyczy strefy zamieszkania, drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych, a także chodnika. Do tej pory obowiązek ten dotyczył jedynie dzieci do 15 roku życia.

Zadbajmy o własne bezpieczeństwo – bądźmy widoczni na drodze!

Pliki do pobrania