Kolejna ofiara wody- podlascy policjanci APELUJĄ - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejna ofiara wody- podlascy policjanci APELUJĄ

Data publikacji 25.08.2014

51-letni mieszkaniec Zambrowa utonął w Narwi w rejonie miejscowości Niwkowo w gminie Zbójna. Dzisiaj, w drugim dniu poszukiwań, z rzeki wyłowiono jego ciało. To już 26 ofiara wody w województwie podlaskim podczas tegorocznych wakacji!

Wczoraj przed godziną 22:00 dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Łomży otrzymał informację o tym, że prąd rzeki Narew porwał 51-letniego wędkarza w pobliżu miejscowości Niwkowo. Na miejsce natychmiast udali się policjanci, którzy wstępnie ustalili, że zaginiony mężczyzna wspólnie z kolegą, który zawiadomił Policję, łowili ryby na brzegu Narwi. Nagle w nieustalonych okolicznościach 51-latek wpadł do wody i porwał go nurt rzeki. Mężczyźni wcześniej tego dnia prawdopodobnie spożywali alkohol. Policjanci natychmiast podjęli akcję poszukiwawczą, w której wzięli udział również strażacy. Dzisiaj przed południem ciało wędkarza zostało odnalezione na dnie rzeki niedaleko miejsca, gdzie wpadł do wody. Teraz okoliczności tego tragicznego zdarzenia ustalają łomżyńscy policjanci.

Od początku wakacji na terenie województwa podlaskiego utonęło już 26 osób. Przyczynami tych tragicznych zdarzeń zazwyczaj jest przecenianie swoich umiejętności, brawura i alkohol.

Apelujemy do wszystkich amatorów zabaw wodnych o to, aby nie wchodzić do wody pod wpływem alkoholu. Pamiętajmy, że płytka wyobraźnia może zakończyć się głęboką tragedią.

Planując wakacyjny wypoczynek nad wodą należy pamiętać, że w sytuacji zagrożenia należy dzwonić na telefon alarmowy: 997 lub 112, aby dyżurny Policji mógł powiadomić patrol wodny.

Przypominamy o podstawowych zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą:

pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody po alkoholu. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu równowagi i orientacji!
należy kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie jest ratownik;
dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych, dobrze żeby miały założone nadmuchiwane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie;
wchodząc do wody po dłuższym czasie spędzonym na słońcu trzeba pamiętać o stopniowym moczeniu ciała, aby przyzwyczaić je do niższej temperatury – w ten sposób można uniknąć szoku termicznego;
pływając na materacach należy trzymać się blisko brzegu – nie wypływać nimi na środek jeziora;
korzystając ze sprzętu wodnego (np. żaglówka, łódka, kajak) trzeba pamiętać o założeniu kamizelki ratunkowej;
przed wypłynięciem w dłuższy rejs należy pamiętać o wcześniejszym sprawdzeniu prognozy pogody.

Najczęstszymi przyczynami utonięć są:

pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu równowagi i orientacji!
brak umiejętności pływania;
brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich;
niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie;
pływanie w miejscach zabronionych;
skoki „na główkę” do wody w nieznanym miejscu;
pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych;
siadanie na rufie kajaku lub na burcie łodzi;
nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaka lub łodzi;
lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu osób pływających.

Zasady bezpiecznej kąpieli – źródło KGP
http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/100030,Apel-o-rozwage-nad-woda.html


1. Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

2. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.

3. Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni).

4. Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr.

5. Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.

6. Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.

7. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.

8. Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.

9. Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu.

10. Nie przystępujmy do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia nasz organizm.

11. Nie pływajmy również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.

12. Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek, aby być widocznym dla innych w wodzie. Można do tego celu użyć bojki na szelkach.

13. Nie bawmy się w przytapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów czy z materacy. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do naszych umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań.

14. Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

15. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze, żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.

16. Zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby.

17. Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka.

18. Wypływając na dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody.

19. Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych lub znajomych dokąd, z kim i jakim sprzętem wypływamy oraz o przewidywanej porze powrotu.

Tylko przestrzegając tych podstawowych zasad możemy sprawić, aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwe. Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy tylko do nas samych