Uwaga na niewybuchy! - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na niewybuchy!

Data publikacji 27.03.2017

W pobliżu miejscowości Szablak znaleziono granat moździerzowy, a przy miejscowości Mikołajki – pocisk artyleryjski. O niebezpiecznych znaleziskach pochodzących najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej w niedzielę powiadomieni zostali łomżyńscy policjanci. Mundurowi zabezpieczyli teren do przyjazdu wojskowych saperów. Policjanci apelują – każdy kto natrafi na takie znalezisko powinien niezwłocznie powiadomić Policję i pod żadnym pozorem nie dotykać tego typu przedmiotów.

Wczoraj dyżurny łomżyńskiej policji poinformowany został o dwóch niewybuchach znalezionych na terenie powiatu łomżyńskiego. Na miejsce natychmiast pojechali policjanci, którzy wstępnie ustalili, że w pobliżu drogi leśnej przy miejscowości Szablak znajdował się pochodzący najprawdopodobniej z okresu II wojny światowej granat moździerzowy. Natomiast w pobliżu miejscowości Mikołajki, na polu uprawnym ujawniony został pochodzący z tego samego okresu pocisk artyleryjski. Miejsca te zostały zabezpieczone przez funkcjonariuszy do czasu przyjazdu żołnierzy z Orzysza, którzy wywieźli niewybuchy.

Co zrobić jeśli natrafisz na niewybuch?

Znalezionych niewybuchów nie wolno podnosić, odkopywać, przenosić. W przypadku znalezienia takich przedmiotów trzeba natychmiast powiadomić policję, która potwierdzi, czy jest to rzeczywiście niewybuch, a następnie funkcjonariusze powiadomią specjalistyczny patrol saperski i zabezpieczą miejsce znalezienia do czasu ich przybycia.

Jakie informacje trzeba przekazać policjantom?

Powiadamiając funkcjonariuszy istotne jest, aby przekazać im wiedzę na temat:

- miejsca odnalezienia niewybuchu,

- znalezionego przedmiotu - opisać słownie co widzimy, uwzględniając ilość i wielkość znaleziska

danych personalnych osoby zgłaszającej.