Uwaga zmiana przepisów – obowiązkowe odblaski poza terenem zabudowanym - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga zmiana przepisów – obowiązkowe odblaski poza terenem zabudowanym

Data publikacji 26.08.2014

Zgodnie z art. 11 ust. 4a (dodany przez art. pkt 1 lit. A) ustawy z  dnia 26 lipca 2013 roku o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U.2013 poz. 991) – od dnia 31 sierpnia 2014 roku, wszyscy bez względu na wiek, poruszając się poza obszarem zabudowanym po zmierzchu obowiązani będą do posiadania elementów odblaskowych tak, aby byli widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego. Przepis ten nie dotyczy strefy zamieszkania, drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych, a także chodnika. (w załączniku akt prawny)


W ubiegłym roku, na terenie województwa podlaskiego  doszło do 734 wypadków w których 133 osoby zginęły, zaś 871 zostało rannych.  Piesi uczestniczyli w 187 wypadkach, w wyniku których 40 osób zginęło, a 156 zostało rannych. 

 

Wchodząca w życie nowelizacja Prawa o Ruchu Drogowym nie określa rodzaju „odblasków", jakich musimy używać, jednak warto pamiętać, im są bardziej widoczne, tym lepiej.


 

Po zmroku, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 30-40 metrów. Jadący z prędkością około 90 km/h kierujący nie ma praktycznie czasu na reakcje. W chwili, gdy zauważa pieszego pozostaje praktycznie tylko naciśnięcie pedału hamulca i bezradne oczekiwanie na zderzenie.

Osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów! Tym samym kierujący pojazdem zyskuje czas na wykonanie dowolnego manewru. Może zwolnić, wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.  Jest, więc oczywistym, że będąc na drodze widocznym, stajemy się jednocześnie bezpieczni.

 

 

Zachęcamy do zapoznania się ze spotem profilaktycznym promującym konieczność noszenia elementów odblaskowych. Spot ten został nagrany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku przy współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Białymstoku oraz Podlaskim Czerwonym Krzyżem


Obowiązkowe odblaski dla pieszych

Od 31 sierpnia każdy pieszy, który będzie się poruszał po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego będzie groził mandat – od 20 do 500 zł.

Dotychczasowe zapisy ustawy - prawo o ruchu drogowym nakładały obowiązek noszenia elementów odblaskowych jedynie na osoby poniżej 15 roku życia. Teraz ustawodawca rozszerzył go na wszystkich, niezależnie od wieku, którzy będą poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy będzie mógł się poruszać po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli będzie się znajdował na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie będzie miał zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

W uzasadnieniu do projektu nowelizacji prawa o ruchu drogowym podkreślano, że koszty elementów odblaskowych są znikome, natomiast koszty leczenia ofiar wypadków, nie licząc strat materialnych, są zdecydowanie wyższe i trudne do oszacowania. Nowy przepis nie powoduje obciążenia dla budżetu państwa, może natomiast ocalić życie wielu użytkownikom dróg.


źródło – Komenda Główna Policji


Pliki do pobrania