Kolejne ofiary oszustw na tzw. "wnuczka" - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne ofiary oszustw na tzw. "wnuczka"

Data publikacji 27.06.2014

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Łomży, po raz kolejny, ostrzegają - szczególnie osoby starsze przed oszustami podającymi się za członków rodziny, którzy chcą wyłudzić pieniądze metodą "na wnuczka”. Wczoraj dwie mieszkanki miasta, uwierzyły takim osobom  i straciły, łącznie prawie 13 tysięcy złotych. BĄDŹMY ROZWAŻNI NIE DAJMY SIĘ OSZUKAĆ!!!

Łatwowierność, naiwność, a czasem zwykłą bezmyślność starszych ludzi bezlitośnie wykorzystują pozbawieni jakichkolwiek skrupułów oszuści. Ich łupem padają często oszczędności całego życia. Sposób działania oszustów metodą "na wnuczka” w większości przypadków jest podobny. Z reguły ktoś telefonuje do z góry wybranej starszej osoby i podaje się za wnuczka, siostrzeńca lub dalekiego krewnego. W trakcie rozmowy próbuje zdobyć zaufanie starszej osoby wykazując troskę o jej zdrowie, a jednocześnie tak prowadzi rozmowę, że rozmówca nieświadomie podaje dane osobowe prawdziwego wnuka. Rzekomy "wnuczek" prosi o pilną pożyczkę na okazyjny zakup samochodu, potrzebuje pieniędzy na adwokata lub został okradziony. Kiedy dziadkowie zgodzą się pożyczyć pieniądze wnuczek oświadcza, że po pieniądze przyjdzie jego znajomy, ponieważ on sam nie może. Często starsi ludzie dają się nabierać na te proste chwyty i tracą oszczędności całego życia. 

Przykładem mogą być zdarzenia z dnia wczorajszego, gdzie dwie mieszkanki Łomży, w wieku 87 i 88 lat, zaufały nieznanemu mężczyźnie podającemu się za wnuczka. Jak ustalili mundurowi sprawca zadzwonił do starszych kobiet prosząc o pilną finansową pomoc w związku z wypadkiem samochodowym. Rzekomy wnuczek po odbiór pieniędzy nie mógł stawić się sam w związku z czym wysłał swojego znajomego. Kobiety straciły blisko 13 tysięcy złotych. 87 – latka przekazała 3 tysiące złotych i wartą około 5,5 tysiąca złotych biżuterię. Jej o rok starsza koleżanka „podarowała” nieznajomemu tysiąc złotych i tysiąc dolarów amerykańskich. Niestety, jak się później okazało, kobiety padły ofiarami oszusta. 

Aby nie zostać ofiarą przestępstwa należy działać rozważnie i nie ulegać emocjom. Potrzebę udzielenia pożyczki należy zweryfikować u innych członków rodziny. W każdym przypadku, kiedy spotkamy się z podobną sytuacją, prosimy o natychmiastowe powiadomienie Policji. 

 BĄDŹMY ROZWAŻNI - NIE DAJMY SIĘ OSZUKAĆ!