Nie zostawiaj dziecka w samochodzie! - Apel Policji - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nie zostawiaj dziecka w samochodzie! - Apel Policji

Data publikacji 13.06.2014

Nieodpowiedzialne zachowanie dorosłych czy też zwykłe roztargnienie, mogą być przyczyną tragedii tych najmłodszych. Dlatego apelujemy – nie zostawiaj dziecka w rozgrzanym samochodzie, nawet na chwilę! 

W związku ze zdarzającymi się na terenie kraju przypadkami zostawiania dzieci  w rozgrzanych samochodach, łomżyńscy policjanci apelują do osób dorosłych o odpowiedzialne zachowanie podczas opieki nad małoletnimi. Nie zostawiajmy dziecka w samochodzie nawet na chwilę. Zabierzmy je ze sobą za każdym razem gdy idziemy do sklepu czy na pocztę. Podczas robienia zakupów tracimy poczucie upływającego czasu i może się nagle okazać, że podczas tej „krótkiej” chwili wydarzy się tragedia. W upalny dzień temperatura wewnątrz pojazdu wzrasta bardzo szybko. Dodatkowo, gdy dziecko płacze, krzyczy, potrzebuje jeszcze więcej tlenu niż normalnie, wtedy nawet niewielkie niedotlenienie wywoływać może u niego stany lękowe. Dlatego radzimy rodzicom, aby najpierw pomyśleli o konsekwencjach swojego zachowania, a nie zastanawiali się nad tym jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożenia. Do osób postronnych apelujemy o czujność! Jeżeli widzimy małe dziecko siedzące w zamkniętym samochodzie, a obok nie ma opiekuna – nie bójmy się zareagować! Nie przechodźmy obojętnie wobec płaczu dochodzącego do nas z samochodu. Czujność przypadkowych osób może wtedy uratować życie. Za każdym razem wzywajmy pomoc dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Działamy w stanie wyższej konieczności, dlatego nasza reakcja  powinna być natychmiastowa i odważna.

Zostawienie dziecka zamkniętego w rozgrzanym aucie kwalifikuje się jako narażenie zdrowia bądź życia tej osoby. Grozi za to do pięciu lat więzienia.