Uwaga na oszustów - znowu próbują!!! - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na oszustów - znowu próbują!!!

Data publikacji 23.05.2014

Łomżyńscy policjanci szukają dwóch kobiet i dwóch mężczyzn, przez których wczoraj dwie mieszkanki miasta straciły ponad 4 tysiące złotych. Kobiety podawały się za pracownice ZUS – u a mężczyźni za pracowników spółdzielni mieszkaniowej. Mundurowi proszą też o rozwagę i zachowanie czujności.

Wczoraj policjanci z łomżyńskiej jednostki dwukrotnie interweniowali w sprawie oszustów na terenie miasta. Do pierwszego zdarzenia doszło około godziny 10.00. Tam do mieszkającej samotnie 67 – latki zapukały dwie kobiety. Podając się za pracownice ZUS – u, chciały zbadać stan zdrowie 67 – latki.  Podczas gdy jedna z kobiet „badała” poszkodowaną, druga szabrowała mieszkanie. Dopiero po tym jak kobiety wyszły, 67 – latka zorientowała się, że wraz z fałszywymi urzędniczkami zniknęła jej biżuteria jak też znajdujące się w barku pieniądze. Niewinnie wyglądająca wizyta skończyła się utratą ponad 3 tysięcy złotych. Pokrzywdzona natychmiast po tym zajściu powiadomiła policję. Do kolejnego, tego typu, zdarzenia doszło po godzinie 13.30. Do 81 – letniej mieszkanki miasta zapukało dwóch mężczyzn, podających się za pracowników spółdzielni. Mężczyźni sprawdzali stan liczników i opuścili mieszkanie. Dopiero po jakimś czasie staruszka zorientowała się, że wraz z panami zniknęło jej 1000 złotych. Teraz łomżyńscy mundurowi szukają oszustów.

Opowieści i preteksty, jakie tworzą i wykorzystują złodzieje i oszuści bywają bardzo różne, a ich pomysłowość w tym zakresie nie zna granic. Łomżyńscy policjanci apelują o ograniczone zaufanie do obcych. Pamiętajmy, że oszuści i złodzieje podają się za członków rodziny, pracowników gazowni, wodociągów, przedstawicieli handlowych. Nierzadko wybierają na ofiary osoby starsze, samotnie mieszkające. Nie wpuszczajmy przypadkowo poznanych osób do naszych mieszkań i nie afiszujmy się posiadanym majątkiem. Bądźmy podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas o szybkim podjęciu ważnych finansowych decyzji. Jeżeli podejrzewamy, że mamy do czynienia z oszustem powiadommy Policję. 

Policja apeluje! Pamiętajmy, że  zasada „ograniczonego zaufania”  w tego typu sytuacjach jest jedyną szansą byśmy nie stali się ofiarą oszustów. Dorośli, szczególnie osoby starsze często o niej zapominają, w wyniku własnej łatwowierności. W przypadku prośby o nagłą pożyczkę, zawsze należy:

- skontaktować się osobiście z osobą, podającą się za naszego krewnego 

- nigdy nie ulegać presji czasu, którą wywierają oszuści 

- potwierdzić informację  u innych członków naszej rodziny.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że mamy do czynienia z oszustem natychmiast powiadamiajmy Policję dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112.

Uwaga na oszustów "na policjanta"(tu czytaj więcej)

Uwaga na oszustów "na wnuczka"(tu czytaj więcej)

Uwaga na oszustów "na majstra"(tu czytaj więcej)

Uwaga na oszustów "na urzędnika"(tu czytaj więcej)

Uwaga na oszustów "na obcokrajowca"(tu czytaj więcej)

NIE DAJMY SIĘ OSZUKAĆ!!