Uwaga na fałszywych „wnuczków, siostrzeńców”! - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na fałszywych „wnuczków, siostrzeńców”!

Data publikacji 07.05.2014

Dzwoniąc do mieszkanki Łomży podał się za członka bliskiej rodziny. Najpierw chciał "pożyczyć" kilka tysięcy euro, gdy spotkał się z odmową, próbował wyłudzić przynajmniej 200zł. Dzięki czujności kobiety, nie doszło do oszustwa. 

Wczoraj przed południem łomżyńscy policjanci zostali powiadomieni o usiłowaniu oszustwa metodą na fałszywego siostrzeńca. Kilkanaście minut wcześniej, do 74-letniej mieszkanki Łomży zadzwonił młody mężczyzna, który przedstawił się jako jej bliski krewny. Oświadczył, że przebywa obecnie w Łomży i potrzebuje "pożyczyć" od niej kilka tysięcy euro. Gdy kobieta odmówiła pożyczki, mężczyzna próbował wyłudzić już znacznie mniejszą kwotę - 200zł. Ta próba także okazała się nieudana. Dzięki czujności kobiety nie doszło do oszustwa. Tuż po tajemniczym telefonie, o całej sprawie poinformowała ona Policję.

 

APELUJEMY - Nie dajmy się oszukać!

Opowieści i preteksty, jakie tworzą i wykorzystują złodzieje i oszuści bywają bardzo różne, a ich pomysłowość w tym zakresie nie zna granic. Jednak wspólnym elementem ich działania jest wytypowanie na przyszłe ofiary starszych i najczęściej mieszkających samotnie osób, zdobycie ich zaufania i odwrócenie uwagi. Bardzo często zaczyna się od zwykłego telefonu od rzekomego wnuczka czy siostrzeńca z prośbą o pilne pożyczenie pieniędzy. Zazwyczaj po ich odbiór ma przyjść ktoś inny.

Policjanci przypominają także, że aby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi lub dzwoniąc podszywają się za bliskich. Bądźmy także podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji. Nie dajmy się również nabrać na zachrypnięty, zmieniony głos rzekomego wnuczka oraz nie przekazujmy pieniędzy obcym. Jednak najważniejsze jest, aby w takim przypadku zawsze najpierw skontaktować się z osobą, do której pożyczka ma trafić, a o każdej próbie wyłudzenia natychmiast informować Policję. NIE DAJMY SIĘ OSZUKAĆ!!!