Odblaski i sprawne światła – zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Odblaski i sprawne światła – zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych

Data publikacji 16.02.2017

Łomżyńscy policjanci przypominają kierowcom o tym, aby regularnie kontrolować stan oświetlenia swojego samochodu. Przepalona żarówka ograniczająca widoczność, popękane klosze przednich reflektorów, złe ustawienie świateł – oślepiające innych uczestników ruchu drogowego - to wszystko wpływa na stan bezpieczeństwa na drogach. Mundurowi apelują też do pieszych, aby nosili odblaski, które znacząco podnoszą widoczność na drodze. Także w mieście.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego w Łomży przypominają kierowcom jak ważne jest sprawne oświetlenie zewnętrzne pojazdu i dokładne oczyszczenie pojazdu z zalegającego śniegu przed wyruszeniem w drogę. Podczas prowadzonych kontroli drogowych mundurowi zwracają uwagę na prawidłowe oświetlenie samochodów. Kierowcy pojazdów w których funcjonariusze stwierdzą usterki bądź braki w oświetleniu, muszą się liczyć z możliwością zatrzymania dowodu rejestracyjnego pojazdu i skierowaniem do stacji diagnostycznej. Policjanci zwracają przy tym uwagę, że za bezpieczeństwo na drogach odpowiedzialni są zarówno piesi, dla których noszenie odblasków, jest elementem podnoszącym ich widoczność na drodze, a także kierowcy, którzy powinni zadbać o właściwy stan techniczny oraz prawidłowe oświetlenie swojego pojazdu.

Przypominamy: Niekorzystne warunki atmosferyczne, opady, szybko zapadający zmierzch – to czynniki mogące wpływać na podwyższone ryzyko zaistnienia zdarzenia drogowego, dlatego prawidłowe działanie świateł samochodu ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Części zdarzeń, zwłaszcza tych z udziałem pieszych, można zapobiegać poprzez sprawne, prawidłowo wyregulowane światła, dzięki którym poprawia się widoczność na drodze, nie prowadząc jednocześnie do oślepiania innych uczestników ruchu drogowego.