Pokrzywdzeni przestępstwem mają swoje prawa - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Pokrzywdzeni przestępstwem mają swoje prawa

Data publikacji 20.02.2014

W dniu 22 lutego 2014 r. wypadają obchody Międzynarodowego Dnia Ofiar Przestępstw, a w dniach od 24 lutego do 1 marca 2014r. obchodzony będzie Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Łomżyńska Policja, jak co roku, włącza się w to przedsięwzięcie i organizuje dyżury, w ramach których ofiary przestępstw uzyskają poradę czy pomoc.

 Od 24 lutego do 1 marca obchodzony będzie Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Gospodarzem tej inicjatywy jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Podstawowym celem projektu jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Przedsięwzięcie to realizowane jest we współpracy m.in. z sądami, prokuratorami, jednostkami organizacyjnymi Policji, organizacjami pozarządowymi. Działania, podobnie jak w latach ubiegłych, polegają przede wszystkim na udzielaniu porad prawnych ofiarom przestępstw.  Łomżyńska Policja będzie także uczestniczyć w tym przedsięwzięciu. Przez cały tydzień będzie można uzyskać poradę lub pomoc dyżurujących policjantów z Wydziałów: do walki z Przestępczością Narkotykową, Prewencji, Kryminalnego oraz Posterunków Policji. W ramach dyżurów zainteresowane osoby będą mogły m.in. dowiedzieć się o swoich prawach jako pokrzywdzonych, uzyskać informację o tym, jak nie stać się ofiarą przestępstwa, co zrobić gdy jednak staniemy się ofiarą przestępstwa i jak postępować w przypadku występowania przemocy domowej. Najważniejszym prawem jakie przysługuje osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz świadkom przestępstw jest możliwość zawiadomienia o tym policji, prokuratury, sądu lub instytucji pomocowej i skutecznego szukania pomocy. Im więcej wsparcia otrzymają osoby pokrzywdzone, tym bardziej efektywne mogą być toczące się procedury prawne. Jeśli stała ci się krzywda, stałeś się ofiarą przestępstwa – zgłoś to! Jest to jedyna szansa, aby sprawca nie pozostał bezkarny. Jeśli masz problem i nie wiesz co masz zrobić, a jesteś niepełnoletni, powiedz o tym komuś dorosłemu. 

 

Jeśli jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem, skorzystaj też z bezpłatnej informacji prawnej oraz bezpłatnych konsultacji psychologicznych w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Szczegółowe informacje dotyczące dyżurów i miejsc tych ośrodków można uzyskać na stronach internetowych: MS.gov.pl i  pokrzywdzeni.gov.pl

Pliki do pobrania