Pamiętaj - Za zachowanie psa odpowiedzialny jest jego właściciel - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Pamiętaj - Za zachowanie psa odpowiedzialny jest jego właściciel

Data publikacji 07.01.2014

Pies od zawsze jest przyjacielem człowieka. To właśnie człowiek kształtuje jego charakter, zachowanie oraz postawę do ludzi. Za zachowanie psa odpowiedzialny jest jego właściciel. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Łomży przypominają właścicielom psów o obowiązkach wynikających z posiadania czworonoga.

Policjanci z łomżyńskiej jednostki pragną uczulić właścicieli czworonogów na obowiązki wynikające z faktu posiadania psów oraz niebezpieczeństw z tego wynikających. Brak ostrożności przy trzymaniu czworonoga, brak stosownych pozwoleń na posiadanie psów ras uznanych za niebezpieczne, wypuszczania psów bez opieki, drażnienie czy nawet znęcanie się nad zwierzęciem – to tylko kilka przykładów niestosowania się do przepisów, do których najczęściej wzywani są policjanci. Mundurowi z Łomży przypominają, że zgodnie z obowiązującym prawem psy powinny być wyprowadzane na spacer na smyczy lub w kagańcu. Psy ras uznanych za niebezpieczne powinny mieć i smycz i kaganiec. Właścicielom zwierzęcia, którzy nie dopilnowali tej formalności grozi grzywna. Za posiadanie psa niebezpiecznego lub charta bez zezwolenia możemy zostać ukarani karą grzywny lub ograniczenia wolności do jednego roku. Funkcjonariusze dodają też, że za pogryzienie osoby z ciężkim skutkiem właścicielowi czworonoga grozi kara pozbawienia wolności do lat 10, wyprowadzenie psa bez smyczy i kagańca - 250 zł, wypuszczenie psa bez opieki i nadzoru - 250 zł, szczucie psem człowieka - 1000 zł, drażnienie psa - 1000 zł, inne szkody - pełna wartość ich naprawy.

Posiadanie psa to także obowiązki. Należy pamiętać o tym, że właściciel w pełni odpowiada za zachowanie swojego pupila. Dlatego odpowiednio wcześnie należy zadbać o dobre wychowanie czworonożnego przyjaciela.