Rozdawali odblaski pieszym i zapachowe zawieszki kierowcom - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Rozdawali odblaski pieszym i zapachowe zawieszki kierowcom

W całym kraju, wzorem Norwegii, przeprowadzono wczoraj akcję promująca bezpieczeństwo pieszych pn. „Dzień Odblasków”. Głównym celem działań było zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego oraz zachęcenie jak największej liczby osób pieszych do noszenia na ubraniu elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku i nie tylko poza obszarem zabudowanym. W projekt ten włączyli się również łomżyńscy policjanci.

Mundurowi przekonują, że to dzięki elementom odblaskowym pieszy jest znacznie lepiej widoczny na drodze i to one w wielu przypadkach ratują ludzkie zdrowie i życie. Kierowca widzi pieszego ubranego w ciemny strój dopiero z odległości około 20 m. Jasna odzież sprawia, że ten dystans wzrasta, jednak zaledwie do około 50 m. Natomiast nawet mały, noszony prawidłowo element odblaskowy sprawia, że osobę taką widać już nawet ze 150 m. Ta duża dodatkowa odległość pozwala kierowcy na bezpieczne ominięcie pieszego lub wyhamowanie pojazdu i uniknięcie potrącenia. Dlatego tak ważne jest promowanie korzystania z odblasków i uświadamianie, jak są one ważne dla bezpieczeństwa każdego niechronionego uczestnika ruchu drogowego. Także i funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Łomży  dołączyli do ogólnopolskiego projektu pn. "Dzień Odblasków" (więcej czytaj tu).

Łomżyńscy policjanci od wielu lat zachęcają do noszenia elementów odblaskowych także na terenie miasta, podkreślając, że przechodzący przez jezdnię pieszy z odblaskiem jest szybciej i z większej odległości widoczny dla kierującego pojazdem. Podczas prowadzonych wczoraj działań mundurowi rozdawali opaski odblaskowe między innymi dzieciom na zorganizowanych w ramach ferii zimowych zajęciach szkolnych, pieszym na terenie miasta oraz poza obszarem zabudowanym, a także podróżnym na dworcu autobusowym czy przystankach  przy głównych drogach powiatu łomżyńskiego. Kierowcy otrzymywali zaś od policjantów zapachowe zawieszki przypominające o tym, że należy przy każdym przejściu dla pieszych należy zachować szczególną ostrożność oraz zwracać baczną uwagę na to co się dzieje w jego pobliżu. Tego typu akcje cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkanców i będą kontynuowane.

„Dzień Odblasków”  jest organizowany w ramach projektu „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej na poziomie krajowym w 2016 roku.