Działają, aby nie dać zamarznąć - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Działają, aby nie dać zamarznąć

Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Łomży realizują działania „Nie bądźmy obojętni”. W ramach codziennych patroli, zwłaszcza wtedy gdy temperatura spada dużo poniżej zera, mundurowi nawet kilkukrotnie w ciągu doby sprawdzają miejsca przebywania osób zagrożonych zamarznięciem. W policyjnych działaniach uczestniczą między innymi wolontariusze z Grupy Ratowniczej „Nadzieja”.

Łomżyńscy policjanci prowadzą działania profilaktyczne „Nie bądźmy obojętni”.  To właśnie w okresie jesienno zimowym funkcjonariusze każdego dnia zwracają większą uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, altanki działkowe, węzły ciepłownicze, klatki schodowe. Policjanci każdego roku w okresie jesienno- zimowym monitorują sytuację osób bezdomnych. Odnajdując takie osoby proponują pomoc. Między innymi przewiezienie do miejsc, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i bezpiecznie przespać się.

Zwłaszcza teraz, gdy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera łomżyńscy funkcjonariusze zwracają się do wszystkich z apelem o to, aby nie być obojętnym wobec krzywdy innych ludzi. Chodzi tu głównie o osoby, które mogą cierpieć z powodu zimna. Na wychłodzenie organizmu szczególnie narażeni są nie tylko bezdomni, ale i osoby starsze, mieszkające samotnie , które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami, jak chociażby z napaleniem w piecu, aby ogrzać mieszkanie. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę, wsparcie i będzie bezpieczna. Funkcjonariusze informują ośrodki pomocy społecznej o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami na skutek wychłodzenia organizmu. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego możemy również sami powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.

Na bazie porozumienia podpisanego na początku  grudnia ubiegłego roku, funkcjonariuszy łomżyńskiej Policji i pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łomży we wspólnych działaniach wspierają także wolontariusze z Grupy Ratowniczej „Nadzieja”, Strażnicy Miejscy oraz studenci z Instytutu Pielęgniarstwa oraz Instytutu Społeczno – Humanistycznego PWSiP w Łomży, którzy przeszli odpowiednie szkolenie z zakresu udzielania pomocy w tego typu przypadkach.

O miejscach, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne możemy powiadomić Policję poprzez skorzystanie z policyjnego narzędzia jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i wybierać odpowiednią ikonę, zaznaczając to miejsce na mapie. Wskazane zagrożenie zostanie sprawdzone przez funkcjonariuszy. Pamiętajmy jednak, że takie zgłoszenie nie zastępuje połączenia alarmowego w przypadku konieczności natychmiastowego udzielenia pomocy innej osobie.

Jeżeli widzimy człowieka, leżącego gdzieś na śniegu, któremu w wyniku zimna grozi niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia - zareagujmy. Wystarczy zatrzymać się na chwilę, zadzwonić pod numer alarmowy i powiadomić o tym funkcjonariuszy. Pozostańmy tam do momentu przyjazdu służb, aby w razie konieczności udzielić wskazówek co do dokładnej lokalizacji znalezienia osoby leżącej.

Każde zgłoszenie związane z możliwym zagrożeniem życia bądź zdrowia ludzkiego zostanie natychmiast sprawdzone. Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec osób, które zwłaszcza zimą mogą potrzebować naszej pomocy. 

(oprac.na podst. KGP)