Kierowco - pamiętaj o pieszych! - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kierowco - pamiętaj o pieszych!

Data publikacji 22.12.2016

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego z Łomży, od wczesnych godzin porannych prowadzą dziś działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych. Mundurowi apelują do niechronionych uczestników ruchu drogowego o ostrożność na drodze. Zachęcają także do noszenia odblasków na terenie miasta. Te małe elementy w znaczny sposób poprawiają widoczność pieszego przechodzącego przez jezdnię.

Łomżyńscy policjanci od wczesnych godzin porannych prowadzą dziś działania, mające na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych i ograniczenie zdarzeń drogowych z udziałem tej grupy uczestników ruchu drogowego. Mundurowi zwracają szczególną uwagę na niezgodne z prawem zachowania pieszych. Funkcjonariusze podkreślają, że podstawą bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego jest przechodzenie przez jezdnię według trzech podstawowych zasad: zatrzymania się przed jezdnią, upewnienia się co do możliwości wejścia na jezdnię i dopiero po wykonaniu tych czynności - przechodzenia przez jezdnię. Policjanci sprawdzają też jak zachowują się kierowcy przy przyjściach dla pieszych.  Przypominają, że wyprzedzanie bezpośrednio przed oraz na przejściach dla pieszych, czy omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu udzielenia pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu - mogą zakończyć się poważnym w skutkach wypadkiem drogowym.

Funkcjonariusze apelują też o noszenie elementów odblaskowych. Ustawa prawo o ruchu drogowym, nałożyła na pieszych poruszających się drogą po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, obowiązek noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Dbając o bezpieczeństwo pieszych, mundurowi zachęcają do korzystania z tych elementów także na terenie miasta. Policjanci podkreślają, że każdy kierowca jadąc po zmroku w rejonie przejścia dla pieszych, jest w stanie dużo szybciej i z większej odległości zauważyć pieszego z elementem odblaskowym umieszczonym na torebce, kurtce czy spodniach, niż pieszego w ciemnym ubraniu. Przekłada się to bezpośrednio na bezpieczeństwo osoby pieszej.