„Nie bądźmy obojętni” – wspólnie przeciwdziałają zamarznięciom - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

„Nie bądźmy obojętni” – wspólnie przeciwdziałają zamarznięciom

Data publikacji 07.12.2016

Trwają policyjne działania „Nie bądźmy obojętni”. Okres zimowy to bardzo trudny czas dla osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku i niezaradnych życiowo. To właśnie one są najbardziej narażone na wychłodzenie organizmu, dlatego łomżyńscy policjanci apelują do wszystkich mieszkańców miasta i powiatu – reagujmy, wezwijmy pomoc i nie dajmy zamarznąć!

Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Łomży każdego dnia kontrolują pustostany, węzły ciepłownicze, altanki działkowe, sprawdzając wszystkie te miejsca gdzie mogą gromadzić się osoby bezdomne szukające schronienia przed mrozem. Odwiedzają też osoby w podeszłym wieku, mieszkające samotnie, które mogą być narażone na wychłodzenie organizmu i utratę zdrowia bądź życia. Mundurowi namawiają napotkane osoby do korzystania z dostępnych form pomocy, oferują pobyt w noclegowni czy wskazują gdzie zjeść ciepły posiłek.

W ramach realizowanego przez Policję programu „Nie bądźmy obojętni”, na bazie podpisanego w ubiegłym tygodniu porozumienia, funkcjonariuszy Policji i pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łomży wspierają w działaniach także Strażnicy Miejscy, wolontariusze z Grupy Ratowniczej „Nadzieja” oraz studenci z Instytutu Pielęgniarstwa oraz Instytutu Społeczno – Humanistycznego PWSiP w Łomży, którzy na początku tygodnia przeszli odpowiednie szkolenie z zakresu udzielania pomocy w tego typu przypadkach.

O miejscach, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne możemy powiadomić Policję poprzez skorzystanie z policyjnego narzędzia Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa wybierając odpowiednią ikonę i zaznaczając miejsce na mapie. Miejsce takie zostanie sprawdzone przez funkcjonariuszy.

Mundurowi apelują, aby nie pozostawać obojętnym na widok osób leżących gdzieś na osiedlach, przy ulicach czy przystankach. Warto zajrzeć także do sąsiada, który mieszka samotnie i sprawdzić czy nie potrzebuje pomocy. W razie zauważenia osoby, której grozi wychłodzenie organizmu - poinformujmy o tym natychmiast Straż Miejską, Pogotowie bądź Policję. Reagujmy, wezwijmy pomoc i nie dajmy zamarznąć!