Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Znicz 2016 - policjanci przypominają jak nie stać się ofiarą "kieszonkowca"

Data publikacji 31.10.2016

Jutro Dzień Wszystkich Świętych. Dla wielu z nas jest to dzień zadumy, refleksji i wspomnień. To wtedy zazwyczaj najliczniej odwiedzamy miejsca pamięci o osobach bliskich. Zachowajmy jednak ostrożność i nie dajmy się okraść "kieszonkowcom". Zabezpieczmy mieszkanie podczas nieobecności w domu i poprośmy zaufaną osobę o "sąsiedzką czujność".

Policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej policji w Łomży apelują o zachowanie ostrożności i zwracanie baczniejszej uwagi na swoje rzeczy osobiste. Nie należy przechowywać cennych przedmiotów, portfeli w zewnętrznych kieszeniach kurtek, płaszczy, bądź w reklamówkach. Trzymajmy blisko siebie torebki, saszetki. Bądźmy ostrożni zwłaszcza w zatłoczonych miejscach. Okradanie zdenerwowanych i zmęczonych ludzi jest dla kieszonkowców szczególnie dogodne i bezpieczne w miejscach gdzie panuje tłok oraz kiedy ofiary znajdują się w niewygodnej dla siebie pozycji, są przepychane lub potrącane. Kieszonkowiec przygląda się najpierw potencjalnej ofierze, przytula się do niej lub zbyt nachalnie ogranicza jej przestrzeń. W ręku zazwyczaj trzyma jakiś przedmiot typu: reklamówkę, aktówkę lub przewieszoną odzież, które służą mu jako zasłona. Kieszonkowcy działają przeważnie w grupach kilkuosobowych, rzadko w pojedynkę, a sposób ich działania skutecznie odwraca uwagę pokrzywdzonych i ewentualnych świadków. Bądźmy czujni, obserwujmy otoczenie - ludzie zamyśleni, nieuważni są łatwiejszym łupem dla złodzieja, który bardzo starannie wybiera swoją ofiarę. Torebek, kurtek, płaszczy nie pozostawiajmy bez nadzoru.

Ponadto, mundurowi przypominają o właściwym zabezpieczeniu mieszkania w trakcie nieobecności. Korzystajmy z pomocy i „czujności sąsiedzkiej”. We wnętrzu samochodów nie pozostawiajmy na widoku cennych rzeczy, toreb czy reklamówek z zakupami. To tylko może skusić włamywacza. Jeżeli jest taka możliwość, na cmentarz wybierzmy się pieszo bądź korzystajmy z bezpłatnej w tym okresie komunikacji miejskiej. Poza obszarem zabudowanym pamiętajmy o elementach odblaskowych umieszczonych w sposób widoczny dla kierowcy. Bądźmy widoczni i korzystajmy z tych elementów także w mieście.