Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

„ZNICZ 2016” – więcej policjantów na drogach. Ostrzeżenia i zmiana organizacji ruchu

Data publikacji 27.10.2016

W związku ze zbliżającymi się dniami „Wszystkich Świętych” oraz „Zaduszek” łomżyńscy policjanci przeprowadzą wzmożone działania „Znicz 2016” mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego na drogach oraz w okolicach kościołów i cmentarzy na terenie Łomży i powiatu. Tegoroczna akcja rozpocznie się już w najbliższy piątek 28 października i potrwa do 2 listopada.

Już od najbliższego piątku na drogach pełnić służbę będzie więcej policjantów niż na co dzień. W ramach akcji „Znicz 2016” funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Łomży będą realizować czynności związane z zapewnieniem wszystkim użytkownikom dróg bezpiecznej podróży oraz powrotów do domu. Zwrócą szczególną uwagę na płynność ruchu, zwłaszcza w okolicach kościołów i cmentarzy, a także na głównych ciągach komunikacyjnych miasta i powiatu. Policjanci ruchu drogowego, w trakcie intensywnych działań na rogach sprawdzać będą między innymi przestrzeganie przez kierujących ograniczeń prędkości, trzeźwość, stan techniczny pojazdów oraz stosowanie pasów bezpieczeństwa i sposób przewożenia dzieci. Działania funkcjonariuszy będą miały także charakter informacyjny. Pomogą oni kierowcom w sprawnym i bezpiecznym dotarciu do nekropoli oraz wskażą miejsca wyznaczone do parkowania. Przypominać będą także pieszym o obowiązku noszenia odblasków po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

Funkcjonariusze przypominają podstawowe zasady, o których każdy kierowca powinien pamiętać, zanim wybierze się w podróż.

Po pierwsze - należy pamiętać, aby prowadzić swój pojazd z prędkością dostosowaną do warunków panujących na drodze. Szczególnie w tych dniach, kiedy ruch jest znacznie większy, istotne jest, aby utrzymywać niezbędny odstęp miedzy pojazdami. Przypominają też o konieczności włączenia świateł mijania. Niedopuszczalne jest wsiadanie za kierownicę po alkoholu. Lekceważenie tych zasad na drodze może zakończyć się tragedią.

Po drugie – należy pamiętać, aby przed wyjazdem w dłuższą trasę sprawdzić stan techniczny samochodu (sprawność układu hamulcowego, kierowniczego, oświetlenia i stan opon). Wybierając się w długą drogę, należy wcześniej wypocząć.

Po trzecie – policjanci apelują o zwracanie uwagi na znaki drogowe. W tych dniach w wielu miejscach pojawią się nowe oznaczenia. Dotyczy to szczególnie rejonów wokół cmentarzy. W newralgicznych miejscach ruchem kierować będą policjanci ruchu drogowego i to do ich poleceń w pierwszej kolejności należy się stosować.

Policjanci apelują też do pieszych uczestników ruchu, aby korzystali z chodników, a w przypadku ich braku - z pobocza. Przed wejściem na jezdnię piesi powinni zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Przebieganie lub wychodzenie spoza samochodu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność może zakończyć się tragicznie. Bardzo ważne dla tej grupy użytkowników dróg jest także noszenie elementów odblaskowych, które znacznie poprawiają ich widoczność na drodze, a co za tym idzie bezpieczeństwo. Także na terenie miasta.

W pobliżu cmentarzy przygotowane zostaną parkingi dla tych, którzy zdecydują się wybrać na cmentarz swoim samochodem. Jednak doświadczenia z lat ubiegłych pokazują, że zdecydowanie szybciej będzie można dostać się w rejon wybranego cmentarza specjalnie zorganizowanymi liniami komunikacji miejskiej. Funkcjonariusze przypominają, że samochody pozostawione w miejscach, gdzie jest to zabronione i gdzie utrudnia to ruch lub zagraża bezpieczeństwu może być usuwane na koszt właściciela.

Uwaga na kieszonkowców! Takie osoby z pewnością będą starały się wykorzystać tłok na cmentarzu, czy w środkach komunikacji miejskiej. Złodzieje z reguły nie działają samodzielnie, tylko w grupie. Wykorzystują tłok, aranżują sytuacje, które odwracają uwagę osoby okradanej. Policjanci apelują o czujność! Wybierając się na cmentarze nie zabierajmy ze sobą większych kwot pieniędzy, biżuterii a dokumenty trzymajmy w trudnodostępnych kieszeniach bądź wewnętrznych kieszeniach torebek, saszetek. Apelujemy także do osób starszych, bardziej może niż inni narażonych na przestępstwo, aby omijały ciemne uliczki, parki i nieoświetlone bramy.

Nie należy pozostawiać wartościowych przedmiotów w samochodzie, zwłaszcza gdzieś w widocznych miejscach. Mogę one stać się łatwym łupem złodziei. Niektórzy z nas, wybierający się w daleką podróż, powinni pamiętać, aby w odpowiedni sposób zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem i kradzieżą. W tym celu przed wyjazdem należy sprawdzić, czy zostały zamknięte drzwi i okna. Wewnątrz nie zostawiajmy wartościowych przedmiotów, ani większych kwot pieniędzy. Jeśli mamy zaufanego sąsiada, poprośmy go o wyjęcie listów ze skrzynki, czy zabranie ulotek spod drzwi. Taka zaufana osoba może także zapalić światło w mieszkaniu, dając tym samym sygnał, ze ktoś jest stale obecny w domu.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu wprowadzone zostały ograniczenia na drogach w ruchu samochodów ciężarowych i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton. Zakaz dotyczy poniedziałku - 31 października w godzinach od 18 do 22 oraz wtorku - 1 listopada w godzinach od 8 do 22.

Jeśli mimo wszystko padniemy ofiarą przestępstwa, poinformujmy natychmiast Policję - dzwoniąc pod numer 997 lub komórkowy 112. Nie zacierajmy śladów i starajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących zdarzenia i mogących pomóc policjantom w ujęciu sprawcy.

Policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich tych, którzy wybiorą się w tych dniach na cmentarze. Liczymy na Państwa pomoc i zrozumienie. Policjanci zrobią wszystko, aby mogli Państwo bezpiecznie powrócić do domu.

 

Czasowa zmiana organizacji ruchu w pobliżu cmentarza przy ulicy Kopernika zostanie wprowadzona wzorem lat ubiegłych od 28 października do 2 listopada 2016 roku.

Cmentarz przy ul. Kopernika

 

Cmentarz przy ul. Przykoszarowa

organizacja ruchu bez większych zmian - jedynie w zakresie miejsca  zatrzymywania się autobusu

Cmentarz przy ul. Wojska Polskiego

organizacja ruchu bez zmian