Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Odblaski? Biorę w ciemno! – działania łomżyńskiej Policji. Bądź widoczny!

Data publikacji 14.10.2016

Łomżyńscy policjanci rozpoczynają działania profilaktyczno – edukacyjne pn. „Odblaski? Biorę w ciemno!”. Ich celem jest podniesienie bezpieczeństwa na drogach niechronionych uczestników ruchu drogowego poprzez promowanie noszenia elementów odblaskowych. W ramach akcji mundurowi będą między innymi przypominać pieszym o obowiązku noszenia odblasków po zmroku na drogach poza obszarem zabudowanym oraz zachęcać do korzystania z tych elementów także na terenie miasta. Zwrócą również szczególną uwagę na właściwe zachowanie kierowców wobec pieszych.

W celu przeciwdziałania zdarzeniom drogowym z udziałem niechronionych uczestników podczas nadchodzącego okresu jesienno – zimowego, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego łomżyńskiej komendy rozpoczynają akcję profilaktyczno - edukacyjną pn. „Odblaski? Biorę w ciemno!”. Działania mają za zadanie zwrócić uwagę niechronionych uczestników ruchu drogowego na to, jak ważna jest poprawa własnego bezpieczeństwa, poprzez używanie elementów odblaskowych. 

Policjanci przypominają, że od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek mieć element odblaskowy umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Pieszy bez odblasków idący poboczem lub skrajem drogi, zwłaszcza przy niekorzystnych warunkach drogowych, jest niewidoczny. Kierowca najczęściej nie ma wtedy szans, aby zatrzymać samochód i uniknąć wypadku. Zmiana przepisów spowodowała, że za brak elementów odblaskowych grozi mandat w wysokości od 20 do 100 złotych.

Funkcjonariusze zachęcają do korzystania z tych elementów także na terenie miasta. Podkreślają, że noszenie odblasków w miejscu widocznym dla kierowcy podnosi bezpieczeństwo pieszego na drodze w każdych warunkach. Ponadto, apelują do kierowców o rozwagę i ostrożną jazdę w pobliżu skrzyżowań i przejść dla pieszych. Podkreślają, że kierowca ma obowiązek zachować w tych miejscach szczególną ostrożność, aby nie dochodziło do wypadków drogowych z udziałem pieszych. Powinien on pamiętać o tym, że warunki na drodze wymagają dostosowania do nich odpowiedniej prędkości. Musi zdawać sobie również sprawę z tego, że samochód nie zatrzyma się w miejscu, a przy nadmiernej prędkości na reakcję w ostatnim momencie może być już za późno.

Aby propagować ideę noszenia odblasków, łomżyńscy policjanci planują między innymi kolportaż tematycznych ulotek i plakatów. Informacje na temat „odblaskowej profilaktyki” wyświetlane będą na bilbordach ustawionych przy głównych ulicach miasta, a plakaty, odblaski i spoty profilaktyczne mają pojawić się w autobusach MPK i PKS. O obowiązku noszenia elementów odblaskowych policjanci będą rozmawiać z dziećmi i młodzieżą w ramach prowadzonych spotkań i pogadanek szkolnych. Ponadto, podczas wzmożonych działań kontrolnych pn. "Pieszy" - policjanci przyglądać się będą też zachowaniom kierowców wobec osób pieszych, reagując na każde ich zachowania mogące zagrozić bezpieczeństwu tej grupy osób.

Mundurowi zachęcają do włączenia się w działania promujące ideę noszenia elementów odblaskowych instytucje i podmioty pozapolicyjne.

Partnerami kampanii społecznej są: Urząd Miasta Łomża, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łomży, Miejskiej Przedsiębiorstwo Komunikacji ZB w Łomży, Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Łomży, Grupa Ratownicza „Nadzieja” z Łomży, Łomżyńskie Spółdzielnie Mieszkaniowe: ŁSM, SBM Jedność i SM Perspektywa, Państwowa Straż Pożarna w Łomży, Straż Miejska w Łomży. Do działań przyłączyła się także łomżyńska WETA - Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży oraz Stowarzyszenie Ja i Ty z Łomży.

 

Pamiętajmy! Nie traktujmy obowiązku noszenia elementów odblaskowych jedynie jako kolejnego przepisu, do którego należy się stosować. Używanie odblasków w warunkach ograniczonej widoczności ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa pieszych, ponieważ pozwala kierującemu pojazdem dostrzec pieszego z dużej odległości i bezpiecznie go ominąć. Bądźmy widoczni na drodze, a nosząc odblaski - promujmy modę na bezpieczeństwo. Także w mieście.

 

Ładowanie odtwarzacza...

Pliki do pobrania