To już jesień – bądźmy ostrożni na drodze! - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

To już jesień – bądźmy ostrożni na drodze!

Data publikacji 30.09.2016

Szybciej zapadający zmierzch, oślepiające wzrok poranne słońce, mgły, czy mokra, miejscami śliska nawierzchnia – te czynniki pod uwagę musi wziąć każdy kierowca planując swoją podróż. O niekorzystnych, jesiennych warunkach drogowych muszą pamiętać także piesi. Przed nami bowiem okres, w którym dochodzić może do częstszych potrąceń osób pieszych, którzy przy szybko zapadającym zmierzchu, są mniej widoczni na drodze.

Przypominamy kierowcom o zachowaniu większej odległości między pojazdami na drodze, a także apelujemy o zdjęcie nogi z gazu. Na mokrej, śliskiej nawierzchni droga hamowania pojazdu może być bowiem dłuższa niż to przewidzieliśmy, a czasem zbyt długa na uniknięcie zdarzenia drogowego.

Kapryśna i zmienna jesienna aura, to przede wszystkim konieczność dostosowania prędkości do warunków drogowych. Warunki meteorologiczne „zmuszają” nas nie tylko do zmiany stylu jazdy, ale również do zachowania szczególnych zasad bezpieczeństwa. Poniżej kilka rad o których powinien pamiętać każdy uczestnik ruchu drogowego.

- Pamiętajmy, że podczas deszczu wydłuża się droga hamowania – aby podczas konieczności gwałtownego zatrzymania pojazdu, nie najechć na inny pojazd.

- Pamiętajmy, że mgła zmniejsza widoczność – aby nie podejmować bez zastanowienia niebezpiecznych manewrów drogowych. Dla bezpiecznego podróżowania, należy zachować większą odległość pomiędzy pojazdami.

- Pamiętajmy, żeby sprawdzać stan oświetlenia naszego pojazdu – aby być widocznym na drodze, zwłaszcza poza obszarem zabudowanym.

- Pamiętajmy, że zaparowane szyby, brudne reflektory, źle ustawione lusterka – też mogą przyczynić się do wystąpienia zdarzenia drogowego.

- Pamiętajmy o pieszych, którzy często przed zapadającym zmrokiem, w ciemnych ubraniach, stają się dla nas „niewidoczni”  drogach poboczach czy przejściach dla pieszych.

- Pamiętajmy także o wzajemnym zrozumieniu i kulturze prowadzenia pojazdu. Nie jesteśmy sami na drodze. Nie bądźmy „agresywni” i ułatwiajmy innym poruszanie się po miejskich ulicach.

Apelujemy do pieszych o to, aby „stali się widoczni” na drodze. Piesi często sądzą, że jeżeli widzą nadjeżdżający z przeciwka samochód, lub światła tego samochodu, to i oni są widziani przez kierowcę. Nic bardziej mylnego!

- Pamiętajmy, że widzieć, to nie to samo co być widocznym. Używajmy więc wszelkiego rodzaju elementów odblaskowych, latarek i innych przedmiotów dających jasne światło – aby być widocznym! Noszenie elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym w sposób widoczny dla kierujących jest naszym obowiązkiem – dzięki któremu możemy skutecznie ochronić własne zdrowie bądź życie - nie lekceważmy tego obowiązku. W warunkach nocnych, pieszy ubrany na ciemno, widziany jest przez kierującego z odległości około 20 metrów. Jeżeli ma na sobie jasne ubranie – z około 50 metrów. a jeżeli ma na sobie elementy odblaskowe – widoczność zwiększa się do ponad 150 metrów! Kierowca jest w stanie odpowiednio zareagować.

- Pamiętajmy, że piesi zobowiązani są do korzystania z chodników lub drogi dla pieszych. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.

- Pamiętajmy, że pieszy idący po poboczu lub jezdni, obowiązany jest iść lewą stroną drogi – aby widzieć samochód jadący z naprzeciwka.

- Pamiętajmy, że pieszy, przechodząc przez jezdnię, jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności oraz korzystania z wyznaczonego przejścia dla pieszych.

- Pamiętajmy, że zabronione jest wchodzenie pieszemu na jezdnię bezpośrednio przed jadącym pojazdem, w tym również na przejściu dla pieszych.

Pieszy widoczny na drodze oraz bezpieczna prędkość kierującego pojazdem, umożliwiająca mu zapanowanie nad pojazdem w każdych warunkach drogowych, to warunki bezwzględne, aby na drogach było bezpieczniej. Każde zdarzenie drogowe, niesie ze sobą ryzyko utraty zdrowia lub życia biorących w nim udział osób. Stosując się do rad policjantów, a przede wszystkim pamiętając o podstawowych obowiązkach wynikających z zapisów Prawa o Ruchu Drogowym, możemy ustrzec się przed zagrożeniem.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Łomży, w nadchodzącym okresie jesiennym, będą prowadzić działania profilaktyczne zapewniające bezpieczeństwo na drogach, a także egzekwujące stosowanie się do obowiązujących przepisów drogowych.