Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Lepiej zapobiegać niż... Europejski dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drodze także w Łomży.

W 2015 r. w wypadkach drogowych na terenie Unii Europejskiej zginęło 26.000 osób, co oznacza, że każdego dnia w UE traci życie 71 osób. Tylko w Polsce w 2015 r. zginęło 2938 osób, a więc średnio 8 osób dziennie...

Od wielu lat najczęstszymi przyczynami wypadków są niezmiennie: nadmierna prędkość bądź jej niedostosowanie do panujących warunków drogowych, wyprzedzanie "na trzeciego", do tego dochodzi często zmęczenie za kierownicą. Najczęściej, to właśnie kierowcy lekceważąc podstawowe zasady bezpieczeństwa, doprowadzają do zdarzeń w których giną ludzie. Dzisiejsza akcja łomżyńskiej Policji miała za zadanie zwrócić uwagę na ten problem. Miała także uświadamiać, że bezpieczeństwo nasze i osób bliskich, w dużej mierze zależy od tego jak zachowujemy się na drodze.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego łomżyńskiej komendy w ramach obchodów przypadającego 21 wrzesnia Europejskiego Dnia Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach zorganizowali działania edukacyjno – informacyjne, które przeprowadzili wspólnie z przedstawicielami Grupy Ratowniczej „Nadzieja” z Łomży. Celem działań było zwrócenie uwagi na powszechny problem, jakim jest duża liczba osób, która codziennie traci życie i zdrowie w wypadkach drogowych.

Jeden z punktów kontrolnych ustawiony był w Marianowie przy DK nr 61. Na tej drodze każdego roku dochodzi do dużej liczby wypadków.  Wiele z nich kończy się niestety tragicznie. Mundurowi prowadzili tam dzisiaj między innymi kontrole prędkości.  Z kierowcami, którzy za popełnione wykroczenia otrzymali mandat karny bądź pouczenie, policjanci rozmawiali na temat skutków brawurowej jazdy i nieprawidłowych zachowań na drodze. Rozdawali też materiały profilaktyczne i odblaski. Dodatkowo, zatrzymani do kontroli kierowcy mieli okazję wejść do ambulansu ratunkowego, aby zdobyć wiedzę dotyczącą ratowania ofiar  takich wypadków.  Ratownicy medyczni zwracali też ich uwagę na problem obojętności ludzkiej wobec zaistniałych zdarzeń drogowych, zachęcając tym samym do poszerzania wiedzy w zakresu pierwszej pomocy i pomagania innym w razie wystąpienia takiej konieczności.  

Organizatorzy akcji wspólnie przekonywali kierowców, że lepiej jest wcześniej zapobiegać wypadkom drogowym poprzez edukację i stałe podnoszenie świadomości co do skutków lekceważenia obowiązujących przepisów, niż potem walczyć o zdrowie, a często także życie każdej z ofiar wypadków drogowych.

Aby ludzie nie ginęli na drogach powinniśmy zawsze mieć na uwadze własne bezpieczeństwo i bezpieczeństwie osób, które możemy narazić swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem. Wtedy wizja „ZERO” ofiar śmiertelnych na prawdę będzie możliwa do zrealizowania.

W kontrolach drogowych z Policją uczestniczył też przedstawiciel Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa – instytucji współpracującej z łomżyńską jednostką.

 

 KGP/KMP Łomża

Ładowanie odtwarzacza...