Aby majowy weekend był bezpieczny - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Aby majowy weekend był bezpieczny

Data publikacji 26.05.2016

Rozpoczął się długi weekend. Jak zwykle w tych dniach wzrasta natężenie ruchu na drogach w związku z licznymi wyjazdami. Zadbajmy więc podczas planowanych podróży o bezpieczeństwo nasze oraz bliskich. Nie zapominajmy także o odpowiednim zabezpieczeniu pozostawianego majątku.

Dziś Boże Ciało. W związku z tym, kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość i zachować szczególną ostrożność podczas chwilowych utrudnień w ruchu związanych z organizowanymi w parafiach procesjami. Apelujemy: stosujmy się bezwzględnie do poleceń wszystkich służb, które będą zabezpieczać procesje i dbać o bezpieczeństwo.

Już wczoraj łomżyńscy policjanci rozpoczęli działania „Bezpieczny weekend”. Na drogach jest już więcej patroli policyjnych. Należy się także spodziewać częstszych kontroli drogowych.  Policjanci będą zwracać uwagę na stan techniczny pojazdów i sposób przewożenia pasażerów. Nie ma taryfy ulgowej dla piratów drogowych nie przestrzegających ograniczeń prędkości czy wyprzedzających "na trzeciego". Funkcjonariusze przeprowadzać będą też liczne kontrole stanu trzeźwości kierowców.

Podczas wyjazdów weźmy też pod uwagę warunki pogodowe na drodze. Ładna pogoda sprawia, że wielu kierowców czuje się pewniej za kółkiem a przez to paradoksalnie rośnie liczba zdarzeń na drodze.

Niezachowanie odpowiedniego odstępu, nadmierna prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych czy nieustępowanie pierwszeństwa - to najczęstsze przyczyny tragedii na drodze. Pamiętajmy o tym!


 

 

Przed wyjazdem w trasę zadbajmy o:

1.Dobry stan techniczny pojazdu.

 2. Dokładne zaplanowanie trasy podróży, uwzględniające prognozy pogody.

 3.Dobry stan psychofizyczny kierowcy (siadając za kierownicą bądźmy wypoczęci i trzeźwi!)

 4. Zapewnienie sobie odpowiednio dużo czasu na dojazd na miejsce - nie można przewidzieć wszystkich zdarzeń na drodze.

 5. Przerwy w podróży. Po dwóch – trzech godzinach jazdy należy obowiązkowo zrobić  co najmniej 15-minutową przerwę w bezpiecznym miejscu – na parkingu, przy motelu, na stacji paliw.

 6. Bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników drogi przestrzegając przepisów drogowych ale i pamiętając o zasadzie ograniczonego zaufania na drodze.

 

Bezpieczne mieszkanie

Zanim wyjedziemy z domu zadbajmy o to, by po powrocie z długiego weekendu nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka i pomyślmy o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko. Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest… życzliwy sąsiad. Przed wyjazdem poprośmy więc zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem podczas naszej nieobecności. Powierzmy sąsiadom lub znajomym komplet kluczy do naszego domu. Poprośmy, żeby co jakiś czas otworzyli okna i włączyli światło wieczorem, zabrali z wycieraczki gazetki reklamowe i wyjęli korespondencję ze skrzynki na listy.

Przed wyjazdem zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu. Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe i nie zostawiajmy tego rodzaju informacji na automatycznej sekretarce. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki. Pamiętajmy też o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem.

Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu – najlepiej zabierać je ze sobą.

(oprac na podst. KGP)