W trosce o bezpieczeństwo pieszych - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

W trosce o bezpieczeństwo pieszych

Data publikacji 25.05.2016

Policjanci z Łomży apelują do pieszych o ostrożność na drodze oraz zachęcają do używania elementów odblaskowych po zmroku na terenie miasta. Tego typu elementy poprawiają widoczność pieszego i zapobiegają wypadkom z udziałem tej grupy osób.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego z Łomży prowadzili wczoraj działania „Bezpieczny pieszy”, których celem jest poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Podczas akcji mundurowi ujawnili 7 pieszych, którzy przechodzili przez jednię w miejscach niedozwolonych oraz jednego, który przechodził przez jezdnię na czerwonym świetle. W związku z tym, że wypadki drogowe z udziałem tej grupy osób mają często tragiczne skutki, policjanci apelują o szczególną rozwagę i ostrożność.

Funkcjonariusze przypominają też o noszeniu elementów odblaskowych. Ustawa prawo o ruchu drogowym, nałożyła na pieszych poruszających się drogą po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, obowiązek noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Dbając o bezpieczeństwo pieszych, mundurowi zachęcają do korzystania z tych elementów także na terenie miasta. Policjanci podkreślają, że każdy kierowca jadąc po zmroku w rejonie przejścia dla pieszych, jest w stanie dużo szybciej i z większej odległości zauważyć pieszego z elementem odblaskowym umieszczonym na torebce, kurtce czy spodniach, niż pieszego w ciemnym ubraniu. Przekłada się to bezpośrednio na bezpieczeństwo osoby pieszej.