Policjanci już na rzece - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci już na rzece

Data publikacji 11.05.2016

Policjanci z Wydziału Patrolowo- Interwencyjnego z Komendy Miejskiej Policji w Łomży z początkiem maja rozpoczęli służbę na wodzie. Mundurowych spotkać można na oznakowanej łodzi policyjnej. W ramach swojej służby będą kontrolować „dzikie kąpieliska” oraz linię brzegową Pisy i Narwi. Zadbają też o bezpieczeństwo kąpiących się na plaży miejskiej podczas nadchodzących wakacji.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Łomży rozpoczęli już przygotowania do sezonu letniego. Funkcjonariusze Wydziału Patrolowo – Interwencyjnego z początkiem maja pełnią służbę na łodzi motorowej. Oddelegowani do tego rodzaju działań policyjni „wodniacy” są specjalnie przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz posiadają specjalistyczne uprawnienia ratowników wodnych. Dzięki temu, są w stanie nie tylko szybko podjąć akcję ratowniczą, ale także udzielić pomocy osobie, która się topiła. Do końca sezonu letniego dbać będą o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą, kąpiących się i uprawiających sporty wodne.

Zadaniem patrolujących wody policjantów jest także sprawdzanie trzeźwości osób korzystających z różnego rodzaju sprzętu pływającego. Jak bowiem wynika z policyjnych obserwacji, najczęściej to właśnie alkohol w połączeniu z lekkomyślnością, brawurą oraz lekceważeniem podstawowych zasad bezpieczeństwa prowadzi do tragedii na wodzie. Pełniąc służbę wspólnie z funkcjonariuszami Państwowej Straży Rybackiej, zwracają także uwagę na osoby nielegalnie łowiące ryby.

Dodatkowo, szereg działań profilaktycznych w celu zwiększenia świadomości co do zagrożeń związanych z wypoczynkiem nad wodą, planują także funkcjonariusze z Wydziału Prewencji łomżyńskiej komendy. Już teraz apelują o zachowanie ostrożności i rozwagi podczs tego rodzaju wypoczynku.

Przyczynami utonięć są:

·   pływanie w miejscach zabronionych;

·   brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich;

·   pływanie po spożyciu alkoholu, który powoduje zaburzenia zmysłu równowagi i orientacji;

·   niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie;

·   brak umiejętności pływania;

·   skoki do wody w nieznanym miejscu;

·   pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych;

·   siadanie na rufie kajaku lub na burcie łodzi;

·   nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaka lub łodzi;

·   lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu osób pływających.

PAMIĘTAJMY 

PŁYTKA WYOBRAŹNIA MOŻE SKOŃCZYĆ SIĘ GŁĘBOKĄ TRAGEDIĄ!

 

Ładowanie odtwarzacza...