Uwaga – oszuści wciąż próbują wyłudzać pieniądze od seniorów! - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga – oszuści wciąż próbują wyłudzać pieniądze od seniorów!

Data publikacji 27.04.2016

Wczoraj w Białymstoku, a dziś w Łomży - policjanci otrzymali kilka sygnałów od osób starszych, do których dzwonili oszuści i próbowali wyłudzić pieniądze. Funkcjonariusze apelują o rozwagę przy podejmowaniu szybkich decyzji finansowych. Nie ulegajmy presji czasu, którą wywiera na nas rozmówca podający się za członka rodziny, znajomego bądź policjanta. Nie przekazujmy nieznajomym pieniędzy. Za każdym razem skontaktujmy się z bliskimi i zweryfikujmy informację usłyszaną w słuchawce telefonu. Skontaktujmy się także z dyżurnym Policji.

Mundurowi przypominają, że aby nie stać się ofiarą takiego procederu musimy  działać rozważnie, nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi lub dzwoniąc podszywają się za naszych bliskich. Bądźmy podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas podjęcia decyzji o wypłacie pieniędzy. Nie dajmy się nabrać na zachrypnięty, zmieniony głos rzekomego wnuczka czy siostrzeńca, który instruuje potem jak, gdzie i komu należy przekazać wypłacone pieniądze. Podszywanie się oszustów za urzędników państwowych, w tym również za policjantów, jest celowym działaniem przestępców, którzy w ten sposób chcą zapewnić o swojej wiarygodności i wzbudzić zaufanie u swego rozmówcy.

Pamiętajmy, by:

·  nie ulegać presji czasu, którą, w tego typu sytuacjach zawsze wywierają oszuści;

·  sprawdzić/potwierdzić  u członków rodziny usłyszaną przez telefon informację (np. potrzebą finansową w związku z wypadkiem drogowym, wyjazdem zagarnicznym ),

- w przypadku podejrzenia oszustwa skontaktować się z Policją.

Policjanci apelują także do opiekunów osób starszych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym procederze. Ostrzegajmy przed osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i ufność. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni z prośbą o szybkie pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Wykorzystujmy do tego celu rodzinne spotkania, świąteczne obiady, czy przypadkowe wizyty. Wszystko po to, by w porę ostrzec naszych bliskich. Zwróćmy też uwagę na tego typu zagrożenie otaczającym nas samotnym seniorom. Zwykła ostrożność i wiedza o metodach działania przestępców może uchronić starsze osoby przed utratą oszczędności ich życia.