Uczcili pamięć aspiranta Policji Państwowej Stanisława Jabłońskiego - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uczcili pamięć aspiranta Policji Państwowej Stanisława Jabłońskiego

Łomżyńscy policjanci zaproszeni zostali do udziału w akademii patriotycznej „Prawda i Pamięć”, która odbyła się w Szkole Podstawowej nr 2 w Łomży. Mundurowi, wspólnie ze społecznością szkolną uczcili też pamięć pochodzącego z Łomży aspiranta Policji Państwowej - Stanisława Jabłońskiego, zamordowanego w Twerze strzałem w tył głowy w 1940 roku.

Uroczystość o charakterze patriotycznym odbyła się 21 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 2 w Łomży. Poświęcona była obchodom szóstej rocznicy posadzenia Dębów Pamięci ofiarowanych w hołdzie aspirantowi Policji Państwowej Stanisławowi Jabłońskiemum, a także upamiętnieniu tragicznej śmierci członków polskiej delegacji rządowej z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Lechem Kaczyńskim, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku w drodze na uroczystości 70 rocznicy zbrodni katyńskiej. 

Zaproszenie do udziału w uroczystości otrzymał mł. insp. Jacek Adamski – Komendant Miejski Policji, który wraz z delegacją z łomżyńskiej jednostki, oddał hołd pomordowanym w 1940 roku i złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym posadzenie Dębów Pamięci.

W wystąpieniu skierowanym do społeczności Szkoły Podstawowej nr 2, Komendant Miejski Policji przybliżył zebranym sylwetkę aspiranta Policji Państwowej - Stanisława Jabłońskiego, a także przedstawił rolę i zadania współczesnej formacji. W swoim wystąpieniu odniósł się również do historii Policji Państwowej, która to została powołana ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej z 24 lipca 1919 r. Wspomniał, że na pamiątkę tego wydarzenia współczesna Policja obchodzi swoje święto właśnie 24 lipca.

Jednym z elementów obchodów było uroczyste rozstrzygnięcie III Powiatowego Konkursu Fotograficznego „Miejsca Pamięci, Walki i Męczeństwa Narodu Polskiego – Bohaterowie Naszej Ziemi”. W jury konkursu udział wzięła przedstawicielka Komendy Miejskiej Policji w Łomży – mł. asp. Ewelina Szlesińska.

(fot. SP2)