Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

„Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” – dyżury policjantów KMP w Łomży

Data publikacji 18.02.2016

Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Łomży, wezmą udział w obchodach „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. Policjanci będą dyżurować w dniach 22-27 lutego. Zachęcają tym samym osoby pokrzywdzone przestępstwem do skorzystania z możliwości uzyskania informacji bądź porady.

Łomżyńska Policja, jak co roku, weźmie aktywny udział w obchodach „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. Mundurowi dyżurować będą już od najbliższego poniedziałku udzielając zainteresowanym informacji na temat przysługujących im uprawnień. Wytłumaczą obowiązujące procedury prawne oraz wskażą instytucje niosące pomoc w sytuacjach kryzysowych. Będą także udzielać porad związanych między innymi z problematyką kryminalną, przemocy w rodzinie czy demoralizacji nieletnich.  Głównym celem całej inicjatywy jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Harmonogram dyżurów łomżyńskich policjantów znajduje się w załączniku.Do akcji włączyły się także Posterunki Policji w Jedwabnem, Nowogrodzie i Śniadowie.

W realizację przedsięwzięcia, poza Komendą Główną Policji włączyły się także: Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Izba Radców Prawnych, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Komenda Główna Straży Granicznej, Prokuratura Generalna, Krajowa Rada Komornicza, Krajowa Rada Notarialna, Krajowa Rada Kuratorów oraz naczelna Izba Lekarska. Zainteresowane osoby będą mogły skorzystać z bezpłatnych porad udzielanych m.in. przez prawników, psychologów oraz przedstawicieli wielu instytucji. Dyżury specjalistów będą obywały się w dniach od 22 do 26 lutego 2016 roku, oraz w sobotę 27 lutego, według listy zamieszczonej na stronie internetowej www.pokrzywdzeni.gov.pl

Najważniejszym prawem jakie przysługuje osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz świadkom przestępstw jest możliwość zawiadomienia o tym policji, prokuratury, sądu lub instytucji pomocowej i szukania pomocy. Im więcej wsparcia otrzymają osoby pokrzywdzone, tym bardziej efektywne mogą być toczące się procedury prawne. O tym, że dzieje się coś podejrzanego lub komuś dzieje się krzywda możesz zawiadomić: pisemnie,  telefonicznie, osobiście, również anonimowo. Każda informacja jest sprawdzana. Jeśli masz problem i nie wiesz co masz zrobić, a jesteś niepełnoletni, powiedz o tym komuś dorosłemu.

Pamiętajmy! Każda osoba pokrzywdzona może liczyć na wsparcie i pomoc policjantów nie tylko podczas siedmiu dni trwania akcji, ale również każdego dnia.


  


 

Pliki do pobrania

  • 58 KB