Pamiętajmy by przed jazdą dokładnie odśnieżyć samochód - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Pamiętajmy by przed jazdą dokładnie odśnieżyć samochód

Data publikacji 16.01.2016

Łomżyńscy policjanci apelują do kierowców, aby przed każdym wyjazdem dokładnie odśnieżyli swój samochód. Nieoczyszczone szyby zawężające widoczność oraz spadający z dachu lód zagraża bezpieczeństwu innych uczestników ruchu drogowego!

Łomżyńscy policjanci przypominają kierowcom o obowiązku dokładnego odśnieżenia samochodu przed jazdą. Auto powinno być utrzymane w taki sposób, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu oraz nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę oraz zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy. Zaszronione i nieodśnieżone szyby ograniczają widoczność kierowcy co uniemożliwia dokładne obserwowanie drogi i reagowanie na sytuacje  występujące na drodze, bądź też zmieniające się warunki drogowe.

Funkcjonariusze apelują szczególnie do kierowców samochodów ciężarowych, aby usuwali z dachów naczep zalegające tam zwały śniegu i tafle lodu. Spadające pod wpływem pędu powietrza bryły lodowe, stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo dla innych kierowców, a na obszarach zabudowanych - także osób pieszych.

Zalegający na samochodzie śnieg czyli nieodśnieżony dach, szyby, światła, lusterka są naruszeniem art.66 ust.1 pkt.1 i 5 Ustawy Prawo o ruchu drogowym. Kierujący w tej sytuacji może liczyć się z nałożeniem mandatu karnego w wysokości od 20 do 500 zł , natomiast gdy na skutek takiego stanu dojdzie do szkody w mieniu (kolizja drogowa) - od 220 do 500zł.

Policjanci przypominają także, że w związku z możliwością wystąpienia intensywnych opadów śniegu, a co za tym idzie wzrostem zagrożenia jego zalegania oraz oblodzeniem dachów budynków, zarządcy tych budynków powinni uprzątnąć zarówno śnieg z dachów jak i wszelkiego rodzaju lodowe sople. Stanowią one niebezpieczeństwo dla pieszych przechodzących chodnikiem oraz innych osób przebywających w pobliżu. Informację o zauważonych nawisach śnieżnych lub lodowych należy zgłaszać służbom i organom odpowiedzialnym.