Uwaga! Nie dajmy się oszukać, okraść! - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga! Nie dajmy się oszukać, okraść!

Data publikacji 23.10.2015

Łomżyńscy policjanci apelują do osób starszych, aby zachowywały wyjątkową ostrożność w kontaktach z obcymi i nie wpuszczały do domu osób nieznajomych. Oszuści zazwyczaj podają się za przedstawicieli różnych instytucji i pod pozorem pomocy okradają bądź oszukują starszych ludzi.

Wczoraj przed godziną 14.00 dyżurny łomżyńskiej Policji otrzymał zgłoszenie kradzieży pieniędzy z jednego z mieszkań w Łomży. Jak wstępnie ustalili policjanci, którzy stawili się na miejscu zdarzenia, do domu zapukało dwoje ludzi, którzy pod pozorem objęcia opieką medyczną starszego małżeństwa, zagadując i odwracając ich uwagę oraz wykorzystując podeszły wiek pokrzywdzonych, okradli mieszkających tam staruszków. Policjanci szukają teraz sprawców tej kradzieży. Jednocześnie apelują o ostrożność.

Nie daj się oszukać, okraść!

Jak działają sprawcy?

  • Podszywają się pod przedstawicieli różnych instytucji. Po wejściu do mieszkania wykorzystują nieuwagę domownika, penetrują pomieszczenia i kradną pieniądze bądź inne cenne przedmioty.
  • Wyłudzają pieniądze podając się za osoby dotknięte przez los.
  • Podszywają się pod członków rodziny, np. wnuczka i proszą o pilne pożyczenie gotówki.

Jak się chronić?

  • Nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia kto stoi po drugiej stronie!
  • Nie wpuszczaj do domu osób nieznajomych, bez wcześniejszego upewnienia się kim one są. Masz prawo do uzyskania danych osoby i firmy którą reprezentuje. Możesz ustalić nr telefonu np. do spółdzielni mieszkaniowej, zadzwonić i upewnić się, czy jest to pracownik uprawniony do wykonywania określonych usług. Nie sugeruj się numerami wskazanymi przez te osoby – po drugiej stronie aparatu też może być oszust. Miej przygotowaną listę najważniejszych instytucji (spółdzielnia, Zakład Energetyczny, Gazownia) bądź zadzwoń po Policję!
  • Nie zostawiaj „fachowca” samego podczas pracy. Najczęściej oszuści działają „parami”. Pilnuj każdego z nich, nie pozwalaj na rozdzielanie się i oddalanie uniemożliwiające śledzenie tego co robi. Nie bądź przy tym sam, zadbaj o obecność kogoś bliskiego!
  • Nie przechowuj w jednym miejscu dużych kwot pieniędzy!
  • Współdziałaj z sąsiadami w zakresie wzajemnej ochrony i obserwacji mieszkań!

Każdy kto zetknie się z opisanym sposobem działania przestępców powinien natychmiast skontaktować się z jednostką Policji -  997