Nie ułatwiaj kradzieży - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nie ułatwiaj kradzieży

Data publikacji 13.07.2015

Łomżyńscy policjanci apelują o właściwe zabezpieczanie rowerów przed kradzieżą, a także unikanie sytuacji, w których jednoślad będzie pozostawiony bez odpowiedniej ochrony w miejscach takich jak, np. klatki schodowe czy okolice sklepów. Dodatkowo, mundurowi zachęcają do oznakowania swoich jednośladów.

Mundurowi otrzymali dwa zgłoszenia kradzieży rowerów do których doszło w miniony weekend. W sobotę wieczorem skradziony został rower miejski stojący w klatce schodowej w jednym z bloków przy ulicy Wiejskiej, a w nocy „zniknął” rower górski pozostawiony w jednej z klatek schodowych przy ul. Rycerskiej. Oba rowery przechowywane były na parterze. Policjanci poszukują sprawców kradzieży.

Mundurowi proszą o zwiększenie czujności oraz unikanie sytuacji w których jednoślad będzie pozostawiony bez odpowiedniej ochrony w klatkach schodowych, okolicach sklepów lub innych łatwo dostępnych miejscach. Apelują także o „sąsiedzką czujność” i zgłaszanie sytuacji w których dziwnie zachowujące się, obce osoby odwiedzają wymienione miejsca, kręcą się przy parkingach samochodowych bądź w pobliżu posesji.

W sytuacjach, kiedy policjanci odzyskują skradziony rower, próbują go zidentyfikować i ustalić, do kogo należy oraz gdzie i kiedy doszło do jego kradzieży. Dużym ułatwieniem jest wówczas, gdy pokrzywdzony przestępstwem, zgłaszając kradzież jednośladu, okaże funkcjonariuszowi zdjęcie utraconego roweru, poda jego numer fabryczny wybity na ramie i cechy charakterystyczne. Zdarza się jednak, że podczas zgłaszania faktu utraty roweru, właściciele nie są w stanie podać tych informacji, nie mając ich nigdzie zapisanych. Dlatego też policjanci zachęcają do oznakowania swojego roweru. Właściciel oznakowanego roweru otrzyma od funkcjonariusza potwierdzenie wykonania znakowania, wraz ze spisanymi wszystkimi cechami identyfikującymi. Informacje takie pozostaną również w jednostce Policji. Znakowanie rowerów w łomżyńskiej jednostce wykonują dzielnicowi.

Aby oznakować swój rower należy - oprócz jednośladu mieć przy sobie dowód osobisty i dokumenty potwierdzające zakup roweru lub jego własność. W przypadku osoby niepełnoletniej – wymagana jest obecność rodzica lub opiekuna prawnego.

O czym należy pamiętać?

- Nie należy zostawiać, choćby na chwilę, niezabezpieczonego roweru w miejscach ogólnodostępnych (przed sklepem, przy bloku itp.) oraz na klatkach schodowych. Za każdym razem rower trzeba zabezpieczyć. Można w znacznym stopniu utrudnić kradzież roweru, a nawet zniechęcić do niej, stosując odpowiednie zabezpieczenia. Stosowanie specjalnych łańcuchów, zamków czy kabłąków może skutecznie zniechęci złodzieja. Ważne jest także odpowiednie założenie łańcucha – nie może to być szprycha, gdzie sprawca może zdjąć koło, ani też linka hamulcowa, którą łatwo można przeciąć.

- Dodatkowo, można go też zostawić w pobliżu miejsca działania kamer monitoringu. Takie kamery znajdują się w pobliżu banków, bankomatów, domów handlowych i ważniejszych instytucji. Kamery odstraszają złodziei, a w przypadku kradzieży nagranie zdarzenia, może pomóc w odnalezieniu roweru i ustaleniu sprawcy.

- Z pozostawianego roweru można zdjąć drobne elementy np. liczniki, lampki bateryjne, a nawet siodełko. Złodziej ich nie ukradnie, a rower bez siodełka jest mniej atrakcyjny i trudniej na nim uciec;

Pamiętajmy, że zdjęcia roweru, a także jego oznakowanie znacznie ułatwiają jego identyfikację w przypadku kradzieży