Wodne patrole policyjne na Narwi i Pisie - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wodne patrole policyjne na Narwi i Pisie

Data publikacji 24.06.2015

Policjanci z Łomży od początku maja patrolują rzeki znajdujące się na terenie powiatu łomżyńskiego. Mundurowych spotkać można na specjalnie oznakowanej łodzi motorowej. W ramach swojej codziennej służby kontrolują między innymi „dzikie kąpieliska” oraz linię brzegową Pisy i Narwi. Będą także strzec bezpieczeństwa kąpiących się na plaży miejskiej podczas nadchodzących wakacji oraz planują podejmowanie działań profilaktycznych związanych z bezpiecznym wypoczynkiem nad wodą.

Szeregiem przedwakacyjnych spotkań profilaktycznych w szkołach i widokiem policyjnych patroli wodnych, mundurowi z Łomży przygotowywali mieszkańców miasta i powiatu do bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Głównym celem działań profilaktycznych prowadzonych co roku przez łomżyńskich policjantów jest zwiększenie świadomości amatorów wodnych kąpieli co do zagrożeń związanych z wypoczynkiem nad wodą oraz zapobieganie przypadkom utonięć. Oddelegowani do służby na wodzie funkcjonariusze są specjalnie przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz posiadają specjalistyczne uprawnienia ratowników wodnych. Dzięki temu, są w stanie nie tylko szybko podjąć akcję ratowniczą, ale także udzielić pomocy osobie, która się topiła. Policjanci wyposażeni są w specjalistyczny sprzęt ratowniczy. Do końca sezonu letniego dbać będą o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą, kąpiących się i uprawiających sporty wodne. Zadaniem patrolujących wody policjantów jest także sprawdzanie trzeźwości osób korzystających z różnego rodzaju sprzętu pływającego. Jak bowiem wynika z obserwacji mundurowych najczęściej to alkohol w połączeniu z lekkomyślnością, brawurą oraz lekceważeniem podstawowych zasad bezpieczeństwa prowadzi do tragedii na wodzie. Pełniąc służbę wspólnie z funkcjonariuszami Państwowej Straży Rybackiej, zwrócą uwagę na osoby nielegalnie łowiące ryby.

Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność nad wodą i nie łączenie alkoholu z wodnymi kąpielami. Przypominają także o podstawowych zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą:

·     należy kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie jest ratownik;

·     dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych, dobrze żeby miały założone na siebie nadmuchiwane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie;

·     pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody po alkoholu;

·     wchodząc do wody po dłuższym czasie spędzonym na słońcu trzeba pamiętać o stopniowym namoczeniu ciała, aby przyzwyczaić je do niższej temperatury – w ten sposób można uniknąć szoku termicznego;

·     pływając na materacach należy trzymać się blisko brzegu – nie wypływać nimi na środek jeziora;

·     korzystając ze sprzętu wodnego (np. żaglówka, łódka, kajak) trzeba pamiętać o założeniu kamizelki ratunkowej;

·     przed wypłynięciem w dłuższy rejs należy pamiętać o wcześniejszym sprawdzeniu prognozy pogody.


Przyczynami utonięć są:

·       pływanie w miejscach zabronionych;

·       brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich;

·       pływanie po spożyciu alkoholu, który powoduje zaburzenia zmysłu równowagi i orientacji;

·       niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie;

·       brak umiejętności pływania;

·       skoki do wody w nieznanym miejscu;

·       pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych;

·       siadanie na rufie kajaku lub na burcie łodzi;

·       nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaka lub łodzi;

·       lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu osób pływających.


Policjanci kolejny raz apelują do wszystkich amatorów zabaw w wodzie oraz osób nad nią wypoczywających o zachowanie ostrożności i rozwagi i wybieranie jedynie kąpielisk strzeżonych i bezpiecznych.

PAMIĘTAJMY!!! 

PŁYTKA WYOBRAŹNIA KOŃCZY SIĘ GŁĘBOKĄ TRAGEDIĄ!!!


 

Ładowanie odtwarzacza...

Ładowanie odtwarzacza...
1.86 MB