81 – latek stracił 3,5 tys złotych - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

81 – latek stracił 3,5 tys złotych

Data publikacji 18.05.2015

Łomżyńscy policjanci szukają kobiety i mężczyzny, przez których w miniony piątek 81 – letni mieszkaniec miasta stracił 3,5 tysiące złotych. Oszuści podawali się za pracowników spółdzielni mieszkaniowej. Mundurowi proszą też o rozwagę i zachowanie czujności.

W miniony piątek policjanci z łomżyńskiej jednostki interweniowali w sprawie oszustów na terenie miasta. Do zdarzenia doszło około godziny 10.00. Na jednym z osiedli, do mieszkającego samotnie 81 - latka zapukały dwie osoby, kobieta i mężczyzna. Podając się za pracowników spółdzielni mieszkaniowej, poprosili o rozliczenie się z nieuregulowanych płatności za wodę. Starszy mężczyzna, rzekomo winny był 400 złotych. Podczas gdy kobieta dopełniała formalności, mężczyzna szabrował mieszkanie. Dopiero po tym jak fałszywi urzędnicy wyszli, 81 - latek zorientował się, że wraz z oszustami zniknęły jego oszczędności. Niewinnie wyglądająca wizyta skończyła się utratą ponad 3,5 tysięca złotych. Pokrzywdzony natychmiast po tym zajściu powiadomił policję. Teraz łomżyńscy mundurowi szukają oszustów.

Opowieści i preteksty, jakie tworzą i wykorzystują złodzieje i oszuści bywają bardzo różne, a ich pomysłowość w tym zakresie nie zna granic. Łomżyńscy policjanci apelują o ograniczone zaufanie do obcych. Pamiętajmy, że oszuści i złodzieje podają się za członków rodziny, pracowników gazowni, wodociągów, przedstawicieli handlowych. Nierzadko wybierają na ofiary osoby starsze, samotnie mieszkające. Nie wpuszczajmy przypadkowo poznanych osób do naszych mieszkań i nie afiszujmy się posiadanym majątkiem. Bądźmy podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas o szybkim podjęciu ważnych finansowych decyzji. Jeżeli podejrzewamy, że mamy do czynienia z oszustem powiadommy Policję. 

Policja apeluje! Pamiętajmy, że  zasada „ograniczonego zaufania”  w tego typu sytuacjach jest jedyną szansą byśmy nie stali się ofiarą oszustów. Dorośli, szczególnie osoby starsze często o niej zapominają, w wyniku własnej łatwowierności. W przypadku prośby o nagłą pożyczkę, zawsze należy:

- skontaktować się osobiście z osobą, podającą się za naszego krewnego 

- nigdy nie ulegać presji czasu, którą wywierają oszuści 

- potwierdzić informację  u innych członków naszej rodziny.