„Blokowisko” - działania łomżyńskiej Policji - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

„Blokowisko” - działania łomżyńskiej Policji

Wieloletnie doświadczenia mundurowych wskazują, że w sezonie wiosenno-letnim wzrasta liczba interwencji publicznych spowodowanych głównie spożywaniem alkoholu. Z uwagi na to łomżyńska Policja przeprowadziła wczoraj na terenie miasta wzmożone działania prewencyjne pod nazwą „Blokowisko", których celem było ujawnianie i zatrzymanie sprawców przestępstw i wykroczeń społecznie najbardziej dokuczliwych.

Impulsem do podjętych działań były coraz częściej otrzymywane przez policję sygnały o negatywnych zachowaniach młodzieży. Według mieszkańców, którzy brali udział w ostatniej debacie społecznej z udziałem łomżyńskich mundurowych, właśnie czyny popełniane przez młodych ludzi takie jak: chuligaństwo i wandalizm oraz brawurowa jazda samochodami i motocyklami, oceniane są jako najbardziej uciążliwe społecznie.

Wczorajsza policyjna akcja rozpoczęła się o godzinie 12.00 i trwała do późnych godzin nocnych. Policjanci, zarówno ci umundurowani jak i nieumundurowani, przez kilka godzin akcji patrolowali wyznaczone rejony. Funkcjonariusze reagowali na wszelkie przejawy zachowań niezgodnych z prawem i legitymowali młodzież w pobliżu klatek schodowych lub innych miejscach. W czasie akcji policjanci zwracali szczególną  uwagę na osoby będące pod wpływem alkoholu, zakłócające porządek publiczny a w późniejszych godzinach ciszę nocną, a także pojawiające się przypadki niszczenia mienia oraz bójki.

Doświadczenia z pracy łomżyńskich policjantów wskazują, że doraźne akcje cechują się wysoką skutecznością i efektywnością, a ich miernikiem jest spadek zaistniałych zdarzeń. Dlatego też akcje takie jak: "Blokowisko" mające na celu zapewnienie wzrostu poczucia bezpieczeństwa mieszkańców,  będą przez policjantów kontynuowane.

Działanie te, realizowane będą zazwyczaj w formie patroli pieszych, dlatego też w najbliższym czasie będzie można zaobserwować więcej takich patroli łomżyńskiej policji. Podczas takich służb funkcjonariusze mają możliwość większego dotarcia w miejsca, gdzie nie zawsze dojedzie policyjny radiowóz. Mowa o najbardziej zagrożonych rejonach, jakimi są właśnie blokowiska. Mundurowi mają wtedy możliwość zwrócenia szczególnej uwagi na chuligańskie wybryki nieletnich oraz młodzieży przesiadującej pod blokami. Nie umkną im także osoby zakłócające porządek publiczny.

Ponadto, piesze patrolowanie miasta przez umundurowanych funkcjonariuszy pozytywnie wpływa na poprawę poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców. Policyjne patrole nie mogą być wszędzie w jednym czasie, dlatego tak ważna jest społeczna reakcja. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo zależy od każdego mieszkańca. Jeśli widzimy grupy wandali, chuligańskie wybryki i inne niepokojące sytuacje, wystarczy zadzwonić pod numer 997 – to nic nie kosztuje. Patrole widziane w różnych miejscach publicznych podczas służb pieszych, niewątpliwie mają charakter prewencyjny.