Zgubił się w lesie… znaleźli go policjanci - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zgubił się w lesie… znaleźli go policjanci

Data publikacji 09.03.2015

Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Łomży odnaleźli zagubionego 49–latka. Mężczyzna, nie zważając na późną porę i fakt, że jest pod wpływem alkoholu, wybrał się na spacer nie znając terenu. Zziębnięty mieszkaniec okolic Wyszkowa, błąkał się kilka godzin, nie mogąc odnaleźć drogi do domu znajomych. Mundurowi apelują o rozwagę i rozsądek – tego typu zdarzenie mogło zakończyć się nieszczęściem.


 

W minioną sobotę, tuż po godzinie 20.00 dyżurny łomżyńskiej jednostki otrzymał zgłoszenie od CPR, że mężczyzna, najprawdopodobniej, będący pod wpływem alkoholu zagubił się w lesie, w okolicy wsi Włodki. Mężczyzna ten nie znał terenu a alarm podnieśli znajomi, u których przebywał. Na miejsce zostały skierowane patrole. Tam potwierdziły się dane przekazane przez centrum powiadamiania. 49–latek, niezauważony przez nikogo wyszedł z domu oddalając się w nieznanym kierunku. Dodatkowo okazało się również, że wcześniej mężczyzna spożywał alkohol. Znajomi próbowali szukać go na własną rękę, ale bez rezultatów. Zbliżający się wieczór i fakt nieznajomości terenu w połączeniu ze stanem upojenia wzbudzała poważne obawy o jego życie. Taki sygnał natychmiast został przekazany do patroli, które rozpoczęły poszukiwania. Niespełna po godzinie poszukiwań do dyżurnego zadzwonił sam zagubiony mężczyzna. Oświadczył, że chodząc po lesie, zabłądził. Szukał drogi powrotnej aż dotarł do brzegu rzeki a tu, jak przekazywał policjantom przez telefon - „tylko woda i nic więcej…”. Dyżurny polecił mu, aby oszczędzał baterie w telefonie i aby pozostał w miejscu, w którym się znajduje. Mundurowi bardzo szybko namierzyli 49–latka. Niesforny turysta został odnaleziony w pobliżu wsi Szablak, 5 km od domu znajomych. Jako pierwsi, do zagubionego, dotarli funkcjonariusze z Posterunku Policji w Nowogrodzie. Przy pomocy łodzi strażackiej, mężczyzna został przetransportowany w bezpieczne miejsce. Zziębnięty 49–latek nie miał pojęcia o całej akcji poszukiwawczej. Pomoc medyczna w tym przypadku nie była potrzebna. Odnaleziony mężczyzna został przekazany pod opiekę znajomym.

Policja ostrzega i radzi,

O tej porze roku coraz częściej wybieramy się na wycieczki i spacery do lasu. Jednak podczas chodzenia po lesie łatwo stracić orientację w terenie i zgubić się. Aby uniknąć takiej sytuacji warto dobrze przygotować się do takiego wyjścia. Oto kilka wskazówek, które mogą nam w tym pomóc:

  • przed wyjściem należy poinformować bliskich o wyprawie do lasu oraz wskazać im okolicę, w której będziemy przebywać,
  • warto określić kiedy zamierzamy wrócić,
  • do lasu najlepiej wybierać się w kilka osób,
  • należy dodać do stroju elementy odblaskowe, w czasie zmiennej pogody lub zapadającego zmroku będziemy bardziej widoczni,
  • trzeba za każdy razem informować bliskich o wszelkich zmianach trasy oraz czasie powrotu,
  • dobrze jest zabrać ze sobą do lasu naładowany telefon komórkowy, który może okazać się bardzo przydatny w sytuacjach kryzysowych.