NIE DAŁ SIĘ OSZUKAĆ! - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

NIE DAŁ SIĘ OSZUKAĆ!

Data publikacji 02.03.2015

„Nie wierzę, pieniędzy nie pożyczę…” – coraz częściej słyszą od swoich ofiar sprawcy, próbujący wyłudzić pieniądze metodą „na wnuczka. Nie mniej jednak, łomżyńscy policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy podając się za rzekomych członków rodziny i krewnych wyłudzają od starszych osób ich oszczędności. Bądźmy ostrożni i nie dajmy się oszukać!

Pomimo wielokrotnych ostrzeżeń o oszustach wyłudzających oszczędności metodą "na wnuczka" w dalszym ciągu zdarzają się przypadki takich oszustw oraz prób dokonania takich przestępstw. W miniony piątek do 89 - letniego mieszkańca Łomży zadzwonił mężczyzna, który podając się za przyjaciela zięcia starszego pana, prosząc o przekazanie kilkunastu tysięcy złotych w związku z wypadkiem, w którym rzekomy zięć został pokrzywdzony i pilna jest operacja. Rozmówca dokładnie instruował starszego mężczyznę, w jaki sposób ma dokonać przelewu pieniędzy. 89-latek nie dał się podejść oszustowi. Wykazał się czujnością i przezornością, skontaktował się bowiem z rodziną orientując się, że rozmawiał z oszustem a jego zięć przebywający za granicą ma się dobrze, o czym niezwłocznie poinformował Policję.

Łomżyńscy policjanci kolejny raz apelują!

Pamiętajmy, że  zasada „ograniczonego zaufania”  w tego typu sytuacjach jest jedyną szansą byśmy nie stali się ofiarą oszustów. Dorośli, szczególnie osoby starsze często o niej zapominają, w wyniku własnej łatwowierności. Niespodziewane telefony z prośbą o natychmiastową pomoc finansową od wnuków, kuzynów czy innych członków naszej rodziny każdorazowo powinny być potwierdzane. Pamiętajmy też, że telefoniczne podszywania się oszustów za urzędników państwowych, w tym również policjantów jest celowym działaniem przestępców, którzy w ten sposób chcą zapewnić o swojej wiarygodności i wzbudzić zaufanie. W przypadku prośby o nagłą pożyczkę, zawsze należy:

 

  • skontaktować się osobiście z osobą, podającą się za naszego krewnego
  • nigdy nie ulegać presji czasu, którą wywierają oszuści
  • potwierdzić informację  u innych członków naszej rodziny.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że mamy do czynienia z oszustem natychmiast powiadamiajmy Policję dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112.